Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Mac Pro, větší MacBook Pro, AirTags i iPhone SE 2. Co nás od Applu v nejbližší době čeká?

V posledních měsících jsme se od Applu dočkali mnoha zajímavých novinek v čele s novými iPhony, iPady či Apple Watch. V minulém týdnu navíc dorazil rovněž zcela nový produkt, kterým jsou sluchátka AirPods Pro s funkcí aktivního potlačování okolního ruchu. Vypadá to ale, že ani tímto Apple pro letošek nekončí. S čím by se cupertinský technologický gigant pod vedením Tima Cooka mohl v nejbližší době ještě vytasit?

Mac Pro

Pravděpodobně nejbližším produktem, který má Apple pro zákazníky nachystaný, je profesionální desktopový počítač Mac Pro. Tento počítač Apple představil již na své červnové vývojářské konferenci WWDC a zahájení jeho prodeje bylo přislíbeno na podzim. Avizované roční období je již v plném proudu a příslibem brzkého zahájení prodeje Macu Pro je i jeho zalistování do databáze amerického telekomunikačního úřadu FFC. Desktop Mac Pro je tedy očekáván skutečně každým dnem.

Kromě extrémního výkonu je přidanou hodnotou nového Macu Pro také jeho vysoká konfigurovatelnost, která dává profesionálům z řad grafiků, filmových tvůrců či hudebních profesionálů možnost svůj počítač průběžně vylepšovat a udržovat jej na vrcholu sil po dlouhá léta. Bestiálnímu výkonu ovšem odpovídá i cena, která bude startovat na 5 999 dolarech, tedy zhruba 140 tisících korunách. Ceny vyšších konfigurací Macu Pro mohou atakovat vyšší stovky tisíc korun.

V souvislosti s Macem Pro se dlouho spekulovalo, kde jej Apple bude vyrábět. Minulá generace počítače byla vyráběna v domovských Spojených státech, ale Apple s místní výrobou neudělal úplně dobrou zkušenost. Nejspíš i v důsledku obchodní války Trumpovy administrativy s Čínou se ale Cookova firma rozhodla i nový model vyrábět doma v Texasu, kde se mimo jiné vyhne vysokým dovozním clům na import z Číny.

AirTags

Po AirPods Pro má v blízké době přít také další zbrusu nový produkt, kterým má být malé zařízení určené k lokalizování vlastního věcí. Významnou novinkou v rámci iOS 13 a macOS Catalina byla nová aplikace Najít, která v sobě integruje původní nástroje Najít iPhone a Najít přátele. Kromě hledání zařízení od Applu a přátel by ale aplikace mohla brzy posloužit i třeba k lokalizaci batohu, klíčů či peněženky. Zařídit to má právě nové zařízení s očekávaným názvem AirTag.

Foto: Tile

O zařízení podobnému oblíbenému „gadgetu“ Tile se spekuluje již delší dobu. Jeho přípravu potvrdila řada zdrojů zasvěcených do problematiky a jeho příchod byl již avizován i v rámci úryvků kódu v iOS 13. Jistou nápovědou, že by zařízení skutečně mohlo přijít, je navíc i čip U1 u nejnovějších iPhonů, který umožňuje přesnější lokalizaci objektů v interiéru, a to skrze Bluetooth.

Zařízení AirTag má k lokalizaci objektů využívat právě Bluetooth, skrze který bude komunikovat s nejbližšími zařízeními Applu. Novinka by mohla využít i technologii, která přišla s iOS 13 a díky níž je možné k lokalizaci zařízení využívat i bluetooth cizích zařízení Applu. Měli bychom se navíc dočkat i takových vychytávek, jako je využití rozšířené reality na iPhonu, díky kterému bude možné skrze fotoaparát a instrukce přímo na displeji hledat věci po bytě skutečně tím nejintuitivnějším možným způsobem.

Malá, ale šikovná zařízení AirTags by teoreticky mohla dorazit ještě letos, možná ještě v listopadu.

MacBook Pro 16“

Dnes je již takřka s jistotou očekáván také zbrusu nový MacBook Pro se zúženými rámečky okolo displeje a 16palcovou úhlopříčkou displeje. Příchod tohoto počítače byl naznačen i třeba ikonkou v macOS Catalina a dlouho o něm mluví například ceněný analytik Ming-Chi Kuo, jehož informace se již mnohokrát ukázaly coby spolehlivé.

Koncept: 9to5Mac

Chystaný 16palcový MacBook má být nejvýkonnějším a nejmodernějším notebookem v portfoliu Applu a cílit má na profesionály z řad kreativců či programátorů. Tomu má opět odpovídat i cena, která by se dle odhadů odborníků mohla pohybovat kolem 90 tisíc korun.

Kromě výkonu má nový MacBook přijít také s novým typem klávesnice, přičemž problémový „motýlkový“ mechanismus má nahradit konstrukce „nůžková“. Očekávanou změnou je dle magazínu 9to5Mac také nová podoba Touch Baru s odděleným fyzickým tlačítkem Escape, ale autenticita obrázků, které toto rozložení uvádějí, je zpochybňována.

Původně byl příchod nového MacBooku Pro odhadován na poslední kvartál letošního roku. Vzhledem k absenci informací o zahájení produkce tohoto počítače je ale možné, že se jej dočkáme se zpožděním.

iPhone SE 2

Velmi očekávanou novinkou pro nadcházející období je pak také nástupce legendárního iPhonu SE, kterým by Apple opět mohl zaútočit na klientelu s nižší kupní silou či zkrátka menší ochotou platit za iPhone desítky tisíc. I tentokrát má firma vsadit na prověřený design a komponenty, přičemž letos má „levný“ iPhone vycházet z modelu iPhone 8, ale v jeho těle má přijít telefon s výkonem odpovídajícím aktuální době. Očekáván je procesor A 13, kterým se chlubí letošní iPhone 11, a 3 GB RAM.

Již zmíněný Minch-Chi Kuo příchod nového iPhonu přezdívaného „SE 2“ předpovídá na březen příštího roku, přičemž cena by měla dosahovat 399 dolarů. V Česku by tedy telefon mohl stát něco přes 11 000 korun.

Komentáře