Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Na Touch Baru lidem vadila absence Escapu, říká Schiller k novému MacBooku. Kontroverzní byla i klávesnice

Tématem posledních několika hodin je přirozeně nový 16palcový MacBook Pro, který Apple včera v tichosti představil a především mezi profesionálními kreativci tím udělal radost skutečně mnoha lidem. Člověk by čekal, že se tomu stalo díky nějaké revoluční novince či díky podstatnému nárůstu výkonu. Pravdou ale je, že nejzásadnějším důvodem k radosti je návrat MacBooku k „nůžkovému“ mechanismu klávesnice a k fyzické klávese Escape. O problémech motýlkové klávesnice se pro CNET rozhovořil i sám šéf marketingu Applu Phil Schiller.

Phil Schiller v rozhovoru s Rogerem Chengem přiznal, že se motýlková klávesnice, se kterou přišel nejdříve 12palcový MacBook a následně i MacBooky Pro a nový MacBook Air, dočkala „smíšených reakcí“, a to hlavně kvůli „jistým problémům s kvalitou“.

Phil Schiller, šéf marketingu Applu

Motýlková klávesnice měla za cíl vyřešit problém vyviklaných kláves a přinést mechanismus, s nímž klávesy reagují vždy stejně, bez ohledu na to, zda do ní udeříte uprostřed nebo třeba na úplném okraji. A faktem je, že toto se povedlo – zdvih klávesnice je všeobecně příjemný a zvuk doprovázející stisk je subjektivně velmi uspokojivý.

Jenže klávesnice zkrátka postrádá patřičnou spolehlivost, takže klávesa na stisk někdy nezareaguje vůbec, jindy zareaguje, ale bez zdvihu i bez onoho uspokojivého zvuku a řada uživatelů hlásí také záseky kláves či jejich úplné vypadávání z klávesnice. Applu se tyto problémy ani po letech a několika iteracích této klávesnice nepodařilo vyřešit a s novým 16palcovým MacBookem Pro tedy Apple otevírá novou, nebo spíše staronovou, kapitolu.

Phil Schiller v rozhovoru říká, že Apple zpětné vazbě zákazníků bedlivě naslouchá a když firma začala zjišťovat, co profesionální uživatelé od MacBooku chtějí, odpovědí často bylo, že by ocenili klávesnici ve stylu samostatné Magic Keyboard. Druhou žádostí pak byl návrat fyzické klávesy Escape.

„Je tu skutečně velké množství uživatelů, kteří využívají Touch Bar a v některých jeho funkcích vidí skvělou přidanou hodnotu, ale setkali jsme se i se stížnostmi. Kdybych je měl seřadit do žebříčku, tak stížností číslo 1 byla absence fyzického tlačítka Escape. Pro mnoho lidí byla adaptace zkrátka příliš těžká,“ popisuje v rozhovoru marketingový ředitel Applu.

„Rozhodli jsme se, že raději než odstranit celý Touch Bar a s ním i všechny výhody, které díky němu někteří lidé získávají, můžeme přidat klávesu Escape. Když jsme tuto změnu navrhovali, již jsme měli pro MacBook Air vytvořené diskrétní fyzické tlačítko se senzorem Touch ID a lidé si jej velmi oblíbili. Rozhodnutí tedy bylo takové, že zachováme Touch Bar, ale z obou stran vytvoříme místo pro klávesu Escape a pro klávesu s Touch ID. To je řešení, které uspokojí většinu lidí, kteří si na Touch Bar stěžovali, a zároveň ponechává inovativní prvky, které uživatelé s Touch Barem využívají.“

V souvislosti s Macem je žhavou otázkou samozřejmě také to, zda se do budoucna počítá s jejich sloučením s iPady. Phil Schiller ale opět zopakoval, že něco takového určitě v plánech Applu není, jelikož sloučením těchto zařízení by vznikl jakýsi kočkopes, který by nebyl ani dobrým počítačem, ani dobrým tabletem.

„Věříme, že nejlepším osobním počítačem je Mac, a chceme touto cestou pokračovat. Zároveň si myslíme, že nejlepším tabletem je iPad a i s ním chceme takto pokračovat,“ vyjádřil se Schiller a zároveň odmítl, že by měl přijít Mac s dotykovým displejem. Budoucnost Maců i to, co od nich lidé požadují, je dle něho kombinace displeje pro zobrazování obsahu a kombinace klávesnice a trackpadu pro ovládání.

Komentáře