Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nekonečný proud spekulací a úniků. Příští iPhony mají mít nový design, 5G a jiné displeje
Koncept iPhonu 12 (Foto: Ben Geskin / Twitter)

Někdy se může snadno zdát, že jediným důvodem, proč se ještě neobjevují informace o iPhonech na příští rok, je, že ještě neproběhla prezentace těch letošních. Ve skutečnosti se ovšem o iPhonech 12 mluví už nějakou dobu, po vydání jedenácté verze telefonu to jen začalo být více viditelné. Ačkoliv má další verze hlavního produktu Applu vyjít až za rok, máme už představu, jak bude vypadat, jak bude velký a známe i několik předpokládaných technických novinek.

Nejdříve se – i ve spojitosti s nákupem divize Intelu Applem – začalo mluvit o časovém plánu pro nasazování 5G modemů. Sítě páté generace mohou přinejmenším teoreticky přinést skutečnou revoluci ve formě nové éry mobilního internetu a propojitelnosti zařízení. Jejich rozšíření se realisticky neočekává ještě dalších pár let, konkurence jako Samsung nicméně už teď prodává zařízení, které je podporují.

Proto se očekává, že příští rok by měl iPhone podporující 5G představit také Apple, hlavně proto, aby nezůstal pozadu. Apple v současnosti usilovně pracuje na vývoji vlastních čipů, ty by ale měly být hotovy nejdříve v roce 2021. Pro příští i několik následujících let tak bude zásadní smlouva s Qualcommem dosažená po hrozbě velkého soudního sporu. Na tom, které verze telefonů budou 5G podporovat, se různé zdroje zatím neshodly.

Zatímco iPhony 11 oproti předchozí generaci design příliš neobměnily, dvanáctá verze by měla být poměrně výrazným krokem kupředu. Tedy, přesněji řečeno, spíše dozadu. Apple se má například podle analytika Ming-Chi Kua alespoň částečně vrátit ke vzhledu iPhonů 4 a 5, který mnozí dodnes považují za ten nejlepší.

iPhone 6 a následující představily odlišnou konstrukci těla telefonu, kdy byl středový rám se skleněnou přední i zadní stranou nahrazen hliníkovou „vanou“. Do ní byly vloženy veškeré komponenty a zakryta byla přední skleněnou stranou s displejem.

Příchod modelů s indukčním nabíjením toto „unibody“ řešení v zásadě eliminoval, jelikož záda telefonu nemohou být z kovu. Už od iPhonů 8 a X se tedy starší design začal částečně vracet, příští rok by se pak měly přidat ostřejší úhly. Dobrou představu by přitom mohly poskytnout nejnovější iPady Pro.

Další výrazná změna fyzických parametrů zařízení by se mohla odvíjet od velikosti displeje. Korejský zpravodajský web ETNews předpovídá, že nejmenší iPhone pro příští rok by měl být menší než ten letošní a ten největší by měl naopak ještě o něco narůst. Rozměry základního modelu prý zůstanou stejné. V konkrétních číslech to znamená přechod z 5,8; 6,1; a 6,5 palce na 5,4; 6,1 a 6,7 palce.

Začátkem příštího roku by Apple mohl představit iPhone SE 2 s designem velmi blízkým iPhonu 8

iPhony Pro  by měly dostat nové typy OLED displejů od Samsungu s technologií Y-OCTA. Ta umožňuje nasazení obvodů pro dotykovou plochu přímo na panel, celý displej tedy může být o něco tenčí a klesnou také náklady na jeho výrobu. Nemuselo by to přitom nutně znamenat tenčí zařízení, například letos Apple od honby za milimetry ustoupil a místo toho nasadil větší baterie.

Základní iPhone by měl zůstat u tradičnější technologie, konečně se ale má také dočkat OLED zobrazovače. To by mohlo znamenat tenčí rámeček a v důsledku toho také o trochu menší tělo. Na druhou stranu by se podobné úpravy celkových rozměrů mohly negativně projevit na skvělé výdrži baterie.

Tento výčet úniků a spekulací zdaleka napokrývá vše. iPhony 12 by prý mohly mít kromě Face ID také Touch ID pod displejem, senzor pro měření hloubky prostoru na zadní straně a až 6GB RAM. Zatímco konkurence do svých zařízení už nasazuje i 12GB RAM, iPhony se zatím bez vysokých čísel obešly díky optimalizaci systému.

Komentáře