Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Němci prosadili zákon o otevření NFC v iPhonech třetím stranám. Apple varuje před zneužitím

Není tomu tak dávno, co se Evropská komise v čele s komisařkou Margrethe Vestager začala opět blíže zabývat působením Applu na trh, a to z důvodu údajných nerovných podmínek bezkontaktního a online placení. V tom hraje pochopitelně největší roli funkce Apple Pay, která se těší oblibě po celém světě, na druhou stranu si má Apple díky ní vytvářet monopol, jenž je pro ostatní poskytovatele prakticky nemožné narušit.

Především jde o to, že Apple zpravidla nepovoluje, aby byl čip NFC, díky kterému je bezkontaktní platby uskutečňovat, využíván poskytovateli třetích stran. Příkladem jsou právě banky, které hlavně na iOS zkrátka musí přijmout řešení od Applu, což je rozdíl oproti Googlu, respektive operačnímu systému Android. Ten má naopak NFC ve svých zařízeních otevřený a banky mohou nabízet i vlastní alternativní služby.

Apple nicméně celou věc bere jako samozřejmost a vychází z jeho striktní politiky, která si zakládá na maximálním zabezpečení. Dá se říct, že to cupertinská firma nedělá ani tak pro sebe (byť je to rozhodně relevantní hledisko), ale naopak pro své uživatele, které nechce vystavovat případnému zneužití dat a podobně. Evropská komise má na to však poněkud jiný názor a nově jí dává za pravdu i Německo.

Margrethe Vestager, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Evropské komise (Foto: Friends of Europe / Flickr)

Německá vláda podle reportu agentury Reuters schválila nový dodatek zákonu proti praní špinavých peněz, který Applu nařizuje, aby na tamním trhu zpřístupnil NFC v iPhonech pro poskytovatele třetích stran. Tím tak prakticky narušuje zmíněnou politiku Applu a jak udává samotná firma, je tímto rozhodnutím poněkud „překvapena”.

„Jsme překvapeni, jak náhle byla tato legislativa představena. Máme obavy, že tento návrh zákona může ohrožovat přátelský postoj uživatelů, jejich data a bezpečnost finančních informací,“ zní stanovisko Applu.

Dodatek by měl vejít v platnost začátkem příštího roku, přičemž by v něm měla existovat možnost, která by Apple měla opravňovat k zakázání konkrétních využití NFC, pokud by přímo ohrožovaly bezpečnost. Nyní je otázkou, co je tímto vyzněním přesně myšleno.

Komentáře