Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový Mac Pro, zdaleka nejvýkonnější počítač v historii Applu, přijde v prosinci

Při představování Macu Pro v roce 2013 Apple udělal nečekaný krok, když počítač ukázal jako rozpracovaný bez jasného data uvedení. Letos udělal to samé s novou generací Macu Pro, jelikož se opět dostal do situace, kdy něco zkrátka musel konečně oznámit. Třetí generace nejvyšší řady desktopů Applu se vrací k modulárním kořenům a cílí takřka výhradně na profesionály. Ti se budoucnosti Macu dočkají příští měsíc.

Nový Mac Pro se nedávno objevil u DJe Calvina Harrise, takže bylo jasné, že jeho příchod je za dveřmi. To Apple nyní potvrdil, když dnes přiblížil termín startu prodeje spolu s oznámením nového 16palcového MacBooku Pro, také zaměřeného na ty nejnáročnější uživatele. Pořád však není známé přesné datum, jen měsíc prosinec. Je otázkou, jestli je pro Apple důležité se i s natolik specificky zaměřeným produktem snažit stihnout Vánoce.

Cena samotného Macu Pro totiž začíná na 5 999 dolarech (cca 140 tisíc korun), za něž nabídne osmijádrový Intel Xeon se základní 3,5 GHz, grafickou kartu Radeon Pro 580X, 32GB RAM a 256 GB flash paměti. Vzhledem k finanční náročnosti se nejedná o příliš oslnivou konfiguraci, očekávat tedy lze časté modifikace, ať už pomocí komponentů Applu nebo třetích stran.

Mac Pro třetí generace a Pro Display XDR

Nejvyšší verze by pak měla bohatě stačit prakticky komukoliv. Nabídne 28 procesorových jader Intel Xeon, závratných 1,5 TB RAM, dvě grafické karty Radeon Pro Vega II Duo s 64GB pamětí a osm rozšiřovacích slotů PCIExpress. Její cena zatím není známa, ale bude se jistě pohybovat v řádu mnoha stovek tisíc korun.

Spolu s novým Macem Pro přijde do prodeje také obdobně výkonný monitor nazvaný Pro Display XDR. Jeho název vychází z HDR, označení pro vysoký dynamický rozsah, tedy vysoký celkový jas a barevnost a velký rozdíl mezi nejtmavšími a nejsvětlejšími body. Apple použil vlastní označení XDR, protože monitor je schopen dosáhnout jasu až 1 600 nitů, tedy mnohem více než v profesionálním prostředí standardně používané referenční monitory.

Nový Mac Pro je, po vzoru oceňované první generace, vysoce konfigurovatelný

Oproti nim Pro Display XDR nabídne navíc konstantní výstup 1 000 nitů, umožněný netypickým designem těla v kombinaci s výkonným aktivním chlazením. Nabízen bude pouze v jedné velikosti 32 palců a rozlišení 6K, opět tedy podstatně více než jinak mnohonásobně dražší zobrazovače, kterým chce Apple se svým produktem konkurovat.

I tak ale cena Pro Display XDR dalece přesáhne částku, jakou většina uživatelů za monitor utrácí. Základní verze bude stát 4 999 dolarů (116 tisíc korun) a matná verze se speciální nanotexturou ještě o tisíc dolarů víc. Mnozí si pak jistě vzpomenou na nejeden internetový mem utahující si ze samostatně prodávaného stojanu za tisíc dolarů.

Komentáře