Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Pod dozorem prezidenta. Donald Trump zítra navštíví texaskou továrnu, kde se skládá nový Mac Pro
Donald Trump (Foto: Cage Skidmore / Flickr)

Apple drtivou většinu svého hardwaru nechává vyrábět v asijských zemí, konkrétně v Číně, kde je poměr pracovních sil, výkonu a hodinové mzdy optimální nejen pro ni, ale pro celou řadu dalších technologických firem. Výjimkou je nová generace Macu Pro, která má na trh po dlouhém očekávání zamířit ještě letos v prosince, a to se všemi nadupanými specifikacemi, díky nimž se může cena stroje vyšplhat až na vyšší stovky tisíc korun.

Pro Apple je totiž Mac Pro jakýmsi vlajkovým počítačem, ikonou veškerého technologického snažení, a proto chce, aby se něco takového vyrábělo na domácí půdě, respektive v texaské továrně v Austinu, kde je této specifické výrobě uzpůsobeno veškeré vybavení. Podobně firma nakládala i s minulým Macem Pro z roku 2013, ovšem narazila na relativní malichernosti v podobě nedostatku šroubků a podobně, což vyústilo v přesunutí zpět do Číny.

Tak či tak, chystaná verze nejlepšího počítače Applu v Texase vyráběna bude a samotný Tim Cook se několikrát ohledně tohoto milníku nechal slyšet. Nejde však jen o Cooka a jeho tým, který z tohoto rozhodnutí jeví nadšení.

Na stejné vlně je i americký prezident Donald Trump, jehož jedním z hlavních bodů je přesunutí většiny výroby z Asie zpět do Spojených států s cílem vytvořit více pracovních míst a ukázání výrobní nezávislosti na Číně.

Výroba Macu Pro

Obrovskou roli v celé situaci hrají i dovozní cla v patnáctiprocentní výši, na základě níž si Apple spočítal, že jej vyjde lépe Mac Pro vyrábět „doma“ než v zahraničí. S tím pochopitelně nepřímo souhlasil i Trump, který se rozhodl, že tento krok podpoří a továrnu v texaském Austina, kde má být výroba již v plném proudu, osobně se svou delegací navštíví. Potvrdil to Bílý dům pro server CNBC s tím, že exkurze se uskuteční již tuto středu.

Nyní je otázkou, co tato návštěva přinese. Je jasné, že v první řadě půjde o mediální zájem, který pochopitelně nastane. Navíc s ohledem na předpoklad, že se samotné exkurze nejvyššího člověka USA zúčastní i Cook. Pro Apple by současně mohlo jít o jakési vstřícné gesto striktní Trumpově administrativě, pomocí kterého by si mohl pojistit možné úlevy nebo výhodnější jednání do budoucna, čemuž napomáhá i relativně dobrý vztah mezi prezidentem a šéfem Applu.

Foto: Cage Skidmore / Flickr

Komentáře