Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Pokrytci, hasí něco, co stvořili, kritizuje senátor Sanders plán Applu pro dostupnější bydlení v Kalifornii
Bernie Sanders (Foto: Cage Skidmore / Flickr)

Apple v pondělí odhalil svůj nový ambiciózní plán, jak chce pomoci rostoucí krizi s bydlením v Kalifornii, státě, v něm firma jako taková vznikla a ke kterému má srdcový vztah. Oznámil, že poskytne až 2,5 miliardy dolarů pro zajištění ubytování domácnostem s nízkými a středními příjmy, vybudování nových pozemků a také pomoc se splácením hypoték lidem, kteří si hypotéku dosud nesjednali.

Pochopitelně jde o správnou iniciativu, kterou by Apple vůbec nemusel dělat. Nicméně vzhledem k tomu, že jeho účet překypuje penězi a velmi rád se podílí na dalších sociálně prospěšných projektech, cítil – jak říká Tim Cook – „občanskou povinnost“. Existují ovšem tací, kteří tento krok silně kritizují. Mezi nimi pak nejvíce vyčnívá Bernie Sanders.

Tim Cook s guvernérem Kalifornie Gavinem Newsomem ohledně výstavby domů v oblasti San Jose (Foto: Apple)

Tento demokratický senátor za stát Vermont, který se mediálně proslavil zejména kandidaturou na prezidenta USA v roce 2016, totiž rostoucí krizi s bydlením také vnímá a snaží se přicházet se způsoby, jak ji řešit. To potvrzuje i plán ve výši 2,5 bilionu dolarů na „záchranu“ celých Spojených států, byť zatím samozřejmě není jisté, jestli se to někdy povede. Proti Applu má však tvrdé výtky.

Společnost z kalifornského Cupertina kritizuje za to, že celou krizi s bydlením pro běžné občany pomohl stvořit a nyní se snaží zakrýt pravou podstatou, v níž má namočené ruce. Zdůrazňuje hlavně tak, že podstatnou část svých zisků (udává až čtvrt bilionu dolarů) zadržuje v zahraničí, aby se vyhnula placení miliardových daní ve své rodné zemi.

Bernie Sanders (Foto: Cage Skidmore / Flickr)

Ve svém prohlášení mimo jiné Applu vytkl, že namísto „investic slibujících dostupné bydlení ve Spojených státech“ by se měla firma zaměřovat hlavně na to, aby platila „férový podíl“, čímž opět odkazoval na problematiku daní. Ve výsledku však tímto sdělením mířil i na ostatní firmy, které se chovají podobně jako Apple. Například na Facebook, jenž také oznámil plán ve výši jedné miliardy dolarů za přístupnější bydlení.

Proti Applu zbrojí i Warren

Sanders ovšem není jediný, kdo má na Apple a další velké technologické firmy pifku. Velmi aktivně se zapojuje také americká senátorka Elizabeth Warren, která do prezidentského úřadu USA kandiduje v nadcházejícím volebním obdobím.

Elizabeth Warren (Foto: Marc Nozell / Flickr)

Ta již několikrát veřejně prohlásila, že má Apple „až příliš velkou sílu“, a to hlavně díky online platformě s aplikacemi App Store. Prý může snadno ovlivňovat konkurenci a prosazovat své zájmy, přičemž řešením by mohlo být oddělení App Storu od byznysu Applu jako takového. Pochopitelně za to sklidila vlnu kritiky od fanoušků jablečné firmy, na druhou stranu si mohla zaspat i řadu pozitivních reakcí od svých kolegů.

Komentáře