Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Porušuje Apple pravidla hospodářské soutěže? Evropská komise se začala zajímat o Apple Pay
Margrethe Vestager, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Evropské komise (Foto: Friends of Europe / Flickr)

Platební služba Apple Pay se těší obrovské popularitě a i v Česku ji již mohou využívat klienti prakticky všech větších bank. Ačkoli je ale služba velmi oblíbená mezi samotými uživateli, kteří díky ní nemusí vytahovat z peněženky kartu, služba začíná vzbuzovat pochybnosti u evropské komisařky Margrethe Vestager zodpovědné za hospodářskou soutěž.

Komisařka Vestager dle zprávy Reuters informovala, že ohledně Apple Pay získala již řadu podnětů, které poukazují na to, že na poli snadných plateb firmy vnímají možnost soutěžit o přízeň zákazníků za čím dál problematičtější. Nerovné podmínky by se přitom mohly týkat klasického bezkontaktního i online placení.

Evropská komise prý již v srpnu rozesílala vybraným firmám dotazník, ve kterém se dotazovala na přístup Applu při prosazování vlastní online platební metody. Dotazník se ptal například na to, zda jsou firmy smlouvami nuceny k povolení konkrétní platební metody a zda po nich kontrakt při zavádění Apple Pay vyžaduje tuto metodu integrovat i do vlastní aplikace či webového rozhraní. Regulátoři se zároveň ptali, jestli Apple některému z obchodníků zamítl jeho aplikaci z důvodu, že by neodpovídala smluvním podmínkám pro integraci Apple Pay.

Nejsou to ale jen online platby, které jsou v hledáčky antimonopolních úřadů. Apple Pay je sice pro svou jednoduchost a spolehlivost velmi oblíbenou metodou placení a obecně oceňována je i vysoká míra zabezpečení plateb, ale kritici Apple odsuzují, že si NFC čip v telefonu uzurpuje jen a pouze pro sebe. Mezitímco na Androidu mohou NFC čip využít i vývojáři třetích stran, u iPhonů tuto možnost nemají.

Výsledkem je, že mezitímco na Androidu musí platební služba Google Pay o přízeň zákazníků bojovat například s vlastními řešeními jednotlivých bank, uživatelé iPhonů zkrátka jinou možnost než Apple Pay nemají. Banky jsou tak znevýhodněny v tom smyslu, že na platby telefonem má Apple jednoduše monopol.

Apple tento přístup tradičně odůvodňuje důrazem na maximální zabezpečení svých zařízení, ale je otázkou, zda tato argumentace regulátory dlouhodobě uspokojí. I kdyby ale některý z antimonopolních úřadů uznal jednání Applu za činnost v rozporu s pravidly zdravé hospodářské soutěže, pro banky už může být pozdě.

Jakmile totiž lidé Apple Pay jednou začnou využívat, je jen těžko představitelné, že by se bankám mohlo vyplatit vyvíjet vlastní platební metodu a investovat velké prostředky do marketingu, aby své klienty od Apple Pay odlákaly. Aby se bankám podařilo klienty Applu vzít, musela by být platba skrze jejich metodu v něčem výrazně lepší. Po technologické stránce ale něco takového pravděpodobně není možné.

Je nutné poznamenat, že dotazníkové šetření a projevený zájem ze strany úřadu samozřejmě hned neznamená žádné vážné problémy pro Apple. Věc ale není vhodné brát na lehkou váhu, protože spor a případné formální vyšetřování se mohou rozhořet kdykoli. Apple Pay navíc není jedinou oblastní, kde se Evropská komise o potenciálně nekalé praktiky Applu zajímá. Prošetřováno je také to, zda Apple nezneužívá své dominantní postavení v rámci App Storu, kde to s ním má velmi těžké konkurence například v podobě Spotify.

Spotify si stěžuje především na to, že si Apple bere 30% provizi z každého předplatného zakoupeného přes App Store. V důsledku toho musí Spotify své předplatné v App Storu prodávat dráž a Apple Music je tak se svou cenou, která je o oněch 30 % nižší, rázem ve výhodě.

Komentáře