Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Prezidentská kandidátka Elizabeth Warren chce pečlivé prošetření Apple Card. Prý diskriminuje ženy
Elizabeth Warren (Foto: Marc Nozell/Flickr)

Známá americká senátorka Elizabeth Warren má Apple v hledáčku dlouhodobě. Demokratická zákonodárkyně opakovaně vystupovala například proti tomu, že Apple v rámci svého obchodu s aplikacemi zvýhodňuje vlastní aplikace oproti těm nezávislým a navrhovala dokonce oddělení App Storu od Applu. Nyní si ale senátorka za stát Massachusetts vybrala jiný cíl – kreditní kartu Apple Card, která údajně diskriminuje ženy.

Elizabeth Warren se svým kolegou Sherrodem Brown, který je senátorem za Ohio, požadují řádné prošetření možné diskriminace žen a dovolávají se pozornosti ze strany Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů (Consumer Financial Protection Bureau), který má tyto věci na starosti.

Celý humbuk okolo diskriminace žen je reakcí na množství tweetů, které popisují nerovné přidělování kreditních limitů pro uživatele Apple Card. Tweety se staly okamžitě virálními a ukázalo se, že existuje minimálně několik případů, kdy ženy dostaly na svém Apple Card výrazně nižší limity pro utrácení než jejich manželé, a to i přes to, že tyto ženy vydělávaly více peněz.

Se stížností na „sexistický program“ přišel jako první známý programátor a spisovatel David Heinemeier Hansson, který je například zakladatelem oblíbeného firemního nástroje Basecamp. Ten popsal, že se svou ženou odevzdávají společné daňové přiznání, manželi jsou dlouho a přesto jeho žena dostala dvacetkrát nižší limit pro utrácení na své Apple Card.

O podobnou zkušenost se podělil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Navzdory tomu, že Wozniak se svou ženou údajně sdílí veškerý svůj majetek, bankovní účty i kreditní karty, jeho manželka získala na svou kreditku Apple Card desetkrát nižší limit.

Elizabeth Warren, která se bude ucházet o prezidentskou nominaci, a Sherrod Brown, jenž sedí v komisi pro bankovnictví, žádají po Úřadu pro finanční ochranu spotřebitelů vyjádření k tomu, jak úřad prošetřuje mechanismus skóringového systému banky Goldman Sachs, která kreditku Apple Card pro cupertinskou firmu po bankovní stránce zajišťuje.

Hlavní otázkou přitom je, zda Goldman Sachs v rámci výpočtu finanční kredibility klienta jakkoli přihlíží k jeho pohlaví. V takovém případě by se totiž mohlo jednat o diskriminaci.

Elizabeth Warren (Foto: Edward Kimmel/Flickr)

Pro Apple je celá situace velmi nepříjemná již z toho důvodu, že Cookova firma se vždy stavěla do role hlasitého zastánce rovných práv bez ohledu na pohlaví a rasu. To firma dokládala nejen slovy, ale i zapojováním do všemožných iniciativ nebo třeba složením vlastního managementu.

O to nešťastnějším tedy aktuální podezření je. Ačkoli Apple nelze vinit z přímého ovlivňování skóringu udělovaného jednotlivým uživatelům Apple Card, určitě je nasnadě, aby firma Tima Cooka zasáhla a situaci urovnala.

Komentáře