Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Soukromí uživatelů na prvním místě. Apple uvádí novou přehlednou sekci o bezpečnosti dat

Uživatelská bezpečnost je pro Apple jednou z klíčových priorit a dokazuje to na celé řadě případů. Pravidelně informuje o tom, že data uživatelů sbírá v co nejmenším nutné množství a jejich využití je zpravidla v rukou Applu, nikoliv dalších zakomponovaných stran. Byť je jasné, že menší, nyní již objasněná kontroverze se Siri může tento dojem poněkud kazit.

Dlouhodobě zastává myšlenku, že by lidé neměli být prostřednictvím digitálních internetových služeb vystavováni možnému zneužití, ať už jde o kohokoliv. A aby tento důraz ještě zvýšil, rozhodl se Apple k novému informačnímu kanálu, respektive zajímavému redesignu sekce apple.com/privacy, kde všechny bezpečnostní aspekty zveřejňuje.

Nový layout webu spíše působí jako produktová stránka s nabídkou nejnovějších zařízení. Apple se opět snažil pozvednout úroveň závažnosti této věci a jednotlivým aplikacím přiřadil zvláštní panel, po jehož rozkliknutí se uživatel dozví vše potřebné. V seznamu lze najít nejen Safari, ale také třeba Mapy, Zprávy, Fotky nebo funkci Apple Pay.

Nejen u těchto prvků ujišťuje zpravidla o čtyřech základních principech: minimalizace sbírání dat, maximální zpracovávání dat přímo v zařízení (nikoliv v cloudu), transparentnost v použití dat a silné šifrování. Proto se třeba fotky v nativní aplikaci chytře řadí zcela automaticky v rámci iPhonu nebo iPadu a nic nejde Applu ani jiným firmám.

Proto se v mapách nestane, že by měl Apple přístup k historii hledaných tras a destinací. Proto Safari využívá chytrý trackovací nástroj, které uživatele blokuje cílení různých reklamních nabídek na webových stránkách. A tak podobně. Zkrátka jde o násobně lepší a přehlednější vysvětlení, jak Apple k soukromí přistupuje, které by mohlo zajímat i naprosto běžné uživatele.

Důležitá část této sekce je mimo jiné věnována i hlasové asistentce Siri, která v posledních měsících čelila poměrně kontroverzním narážkám. Přesněji řečeno se s nimi musel potýkat tým, jenž má Siri na starosti. Podle všeho totiž zaměstnanci, kteří jablečnou hlasovou asistentku spravují, poslouchali požadavky, aniž by o tom samotní uživatelé věděli.

To veřejnost právem pobouřilo (i když šlo o pouhé jedno procento všech požadavků) a Apple zareagoval tak, že nyní dává lidem na výběr, zda je chtějí sdílet a pomáhat firmě k vylepšení Siri nebo nikoliv.

Komentáře