Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Tři bývalí designéři čipů Applu rozjeli vlastní firmu. Budou konkurovat Intelu a AMD

Apple vytváří nejlepší mobilní procesory na trhu. Proto bude velice zajímavé sledovat kroky nového startupu Nuvia, který založili tři bývalí šéfové vývoje čipů pro iPhony. Gerard Williams III, Manu Gulati a John Bruno přitom chtějí svoje zkušenosti využít na opačném konci procesorového byznysu a vyvíjet technologie pro datová centra a servery.

Gerard Williams III opustil Apple začátkem letošního roku po devíti letech na pozici hlavního inženýra veškerých procesorů Applu a podílel se také na dalších technologiích. Byl tedy důležitou součástí čipové divize firmy. Na druhou stranu je těžké odhadovat, jakou přesně měl roli a bylo by čistou spekulací z jeho odchodu odvozovat možné důsledky pro další růst výkonu a efektivity procesorů iOS zařízení. Krátce po odchodu se Williams stal ředitelem Nuvie.

Ještě před Williamsem z Applu odešel Manu Gulati, jenž se zabýval zejména oblastí SoC (systém na čipu). Pracoval tam necelých osm let, takže se také přímo podílel na vývoji výkonných procesorů společnosti ve většině iPhonů, do nichž výrobce začal nasazovat vlastní řešení. V roce 2017 Gulatiho najal Google, v němž inženýr vykonával podobnou činnost jako u Applu. Bruno pak vystřídal Apple, AMD a Google, než na začátku letošního roku spolu se dvěma kolegy založil Nuvia.

Gerard Williams III, Manu Gulati a John Bruno

Tomuto ambicióznímu technologickému startupu se nyní podařilo od Dell Technologies Capital a několika dalších firem ze Silicon Valley získat investici dosahující 53 milionů dolarů. Ta má pomoci do konce letošního roku téměř zdvojnásobit počet zaměstnanců a výrazně tak pomoci převádění znalostí do reálných produktů, zaměřených na ty nejnáročnější počítačové systémy.

„Chceme všechny aspekty, které jsme vyvinuli v průběhu našich kariér, vnést do tohoto nového trhu a opravdu je na tomto trhu využít, protože je to oblast zralá na inovaci a pokrok,“ řekl v rozhovoru pro Reuters Williams. Hlavní konkurencí Nuvie budou giganti jako Intel a AMD a také několik dalších startupů.

Logo nového startupu (Foto: Nuvia)

Největší výhodou bývalých zaměstnanců Applu mají být zkušenosti s vývojem velmi výkonných a zároveň energeticky nenáročných a bezpečných procesorů. Právě výkon, energetická úspornost a vysoká bezpečnost tak mají být hlavními devizami čipů značky Nuvia. Všechny tyto aspekty na dotaz Reuters výrazně ocenil analytik Patrick Moorhead z Moor Insights & Strategies. Vyzdvihl především schopnost designérů bezprecedentním tempem navyšovat výkon čipů Applu.

Komentáře