Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Uznávaný DJ Calvin Harris už používá nový Mac Pro. Příchod nejlepšího počítače Applu je na spadnutí
Calvin Harris (Foto: Thomas Hawk / Flickr

I když se neví přesný termín, kdy Apple vydá dlouho očekávaný Mac Pro, je velmi pravděpodobné, že jde o otázku několika dní. Potvrzuje to nejen formální schválení americkým telekomunikačním úřadem, tak i fakt, že cupertinská firma předala svůj dosud nejnašlapanější počítač s možností až 28 jader vybraným lidem k testování.

Nejde však o běžné „smrtelníky“ – Apple si záměrně vybírá kreativce a profesionály, kteří nadprůměrný výkon mohou ocenit během své každodenní práce. Jedním z nich je i Calvin Harris, uznávaný skotský zpěvák a DJ, který se proslavil zejména albem Ready for the Weekend (2009) a stále patří mezi velká jména scény s elektronickou hudbou.

Ten svůj Mac Pro odhalil v několika „stories“ na Instagramu, v nichž lákal fanoušky na svou skladbu. Vůbec poprvé tak je možné Mac Pro vidět v „terénu“, respektive v klasickém užívání a nikoliv pouze na výstavce během letošní WWDC, kde jej Apple poprvé představil.

Z fotek samozřejmě nelze určit, o jaký model jde a zdali Harris přednostně využívá tu nejlepší variantu, která může stát až vyšší stovky tisíc korun. Jedno je však jasné: zatím má prototyp bez pojízdných koleček, jež mají být běžnou součástí pro lepší převážení z místa na místo.

Zdali pak tyto fotky zveřejnil záměrně po domluvě s firmou Tima Cooka, nebo šlo o pouhé nedopatření, je ve hvězdách. Na druhou stranu by mohlo jít o nenásilnou formu, jak blížící se příchod Macu Pro mediálněji posílit.

Apple občas tyto tendence má, což potvrzuje i nedávná situace s Hailee Stainfield, hrdinkou televizního seriálu Dickinson na Apple TV+. Ta totiž před startem nové streamovací služby na svém Instagramu oznámila (naprosto neformálně), že Apple TV+ bude pro studenty nabízena „zdarma“, pokud si budou předplácet i Apple Music.

Monstrum pro ty nejnáročnější

Mac Pro bude začínat s osmijádrovým procesorem Intel Xeon W nataktovaným na 3,5 GHz s možností Turbo Boostu až 4 GHz, 32GB pamětí RAM, grafickou kartou Radeon Pro 580X a 256GB SSD diskem. Tady to ale logicky nekončí. Mac Pro může být vyšperkován až na hranici 28 jader, což je vskutku masivní výkon.

Pokud se pak připočte až 1,5TB paměť RAM, SSD disk s kapacitou 4 TB a přidají čtyři grafické karty AMD Radeon Pro Vega II Duo se 64GB VRAM, je možné se bavit o zařízení, se kterým si musí vystačit i ten nejnáročnější profesionál. Tomu bude odpovídat cena, která se může při maximální výbavě a příslušenství šplhat až k jednomu milionu korun.

Několik dalších pohledů na nový Mac Pro (Foto: Apple)

Součástí bude i čtveřice portů Thunderbolt 3, dva standardy USB 3 a dva porty 10Gb ethernetu. To vše se pak zaobalí do modulární přenosné skříně s váhou okolo 18 kilogramů, která bude zákazníkům doručována spolu s klávesnicí, myší a volitelně i velkým trackpadem. Pro fajnšmekry pak doporučujeme projít oficiální technické parametry (ZDE), které Apple zveřejnil i v češtině.

Samotný Mac Pro není to jediné. Apple vyrukoval také s 6K externím, téměř bezrámečkovým monitorem Pro Display XDR s rozlišením 6 016 x 3 384, který bude stát dodatečných 4 999 dolarů (zhruba 115 tisíc korun). Součástí volitelného balíčku bude i speciální „profesionální“ stojan za 999 dolarů (zhruba 23 tisíc korun).

Komentáře