Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Za vyšší digitální bezpečí. Tvůrci anonymního vyhledávače DuckDuckGo uvádí nové nástroje pro macOS

Apple vždy bral uživatelské soukromí jako naprosto zásadní věc, která by neměla být vystavována zneužití od třetích stran. O tomto přesvědčení ostatně svědčí i nová sekce apple.com/privacy, v níž Apple v produktovém stylu vyzdvihuje své nativní aplikace a popisuje, jak přistupuje k jejich datům. V ekosystému cupertinské firmy však existují i další hráči, kteří se s bezpečnostním nastavením Applu ztotožňují a snaží se nabízet vlastní řešení.

Tím nejvýraznějším je nepochybně společnost DuckDuckGo, která je známá hlavně pro vývoj svého stejnojmenného internetového vyhledávače s důrazem na maximální bezpečnost a zachování soukromí všech, kteří jej využívají. Jde však pouze o část jejího portfolia – už několik let se totiž zabývá i doplňkovými nástroji, jež informují o případném nebezpečí na síti.

DuckDuckGo podporuje i mapy od Applu

Je velmi časté, že některé nepříliš ověřené webové stránky jsou doplňovány o takzvané skryté trackery, které mají jediný cíl – vylákat z uživatelů co největší možné množství osobních dat, jež by následně poskytly analytickým firmám a lidem s tendencí je zneužít ve prospěch vlastního profitu.

Byť to běžným uživatelům může být vesměs jedno a nechávají svá digitální data otevřená jako výkladní skříň, s tím, jak se tato problematika dostává do mainstreamových médií a internet začíná být jediným místem, kde se odehrává vše podstatné, situace se dost mění. Proto se DuckDuckGo rozhodlo, že alespoň uživatelům Maců, konkrétně pak prohlížeče Safari, poskytne zdarma užitečný nástroj, který by je mohl včas varovat.

Představuje přepracovaný balíček pod názvem Privacy Extension, který je možné si během chvilky nainstalovat přímo do Safari (vedle vyhledávacího řádku). Po rozkliknutí pak dotyčný může vidět, zda je daný web založen na šifrovaném spojení a zda disponuji skrytými trackery. Pokud ano, automaticky je za uživatele blokuje (v případě, že vybrané z nich v nastavení nepovolí), přičemž je hned možné vidět, o jaké nástroje přesně jde. Součástí je i hodnocení stránek po stránce obecné digitální bezpečnosti.

Balíček Privacy Extension byl na Safari již dostupný v minulosti, nicméně zmizel s příchodem verze Safari 12. V aktualizaci pro macOS Catalina se však vrátil. Doplněný pak může být o samotný vyhledávač, který je možné nativně nastavit v Předvolbách v Safari.

Ke stažení ZDE.

Komentáře