Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple má pracovat na vlastních satelitech. Umožnily by mu přímé posílání dat do iPhonů
Apple Park (Foto: Duncan Sinfield / YouTube)

Ačkoliv jsou iPhony stále jednoznačně hlavní částí příjmů Applu, firma se začíná čím dál více soustředit i na služby, nikoliv pouze hardware. Součástí toho je budování vlastních rozsáhlých infrastruktur pro cloud, zpracování povelů pro Siri a podobně. Nyní se objevila zpráva, že firma experimentuje také s vlastními satelity, které by mohly poskytovat mobilní signál nebo internet.

Typicky spolehlivému Marku Gurmanovi se pro agenturu Bloomberg podařilo přímo od zaměstnanců zjistit několik informací o tajném projektu Applu. Kolem dvanácti inženýrů se zkušenostmi z letectví a vývoje satelitů a antén má pracovat na systému, který by umožnil obejít tradiční bezdrátová připojení. Místo toho by mohla být data do zařízení odesílána přímo ze serverů či satelitů firmy.

Poměrně zřejmým důsledkem takového řešení by byla nezávislost fungování Applu na poskytovatelích signálu a mobilních dat. Odpadla by nutnost pro přenos dat nebo propojování zařízení využívat služby třetích stran. To by Applu jednak poskytlo mnohem větší kontrolu a jednak by to mohlo zvýšit bezpečnost systému, přesnost map či přinést nové funkce.

Tim Cook

Na AppleCrunchi jsme přitom už zmiňovali jeho jasnou snahu kontrolovat co největší část veškerých operací spojených s výrobou i provozem produktů. Proto Apple například koupil divizi Intelu pro vývoj mobilních modemů, před lety vytvořil vlastní mapy a provozuje vlastní komunikační službu – iMessage. Nezávislost na poskytovatelích bezdrátových služeb by v této snaze byla výrazným krokem.

Celý tým pracující na novém projektu mají vést Michael Trela a John Fenwick, kteří se v minulosti podíleli na vedení firmy SkyBox Imaging zaměřující se na satelitní snímkování. V posledních měsících se k nim přidali další úspěšní lidé z průmyslů vývoje satelitů a telekomunikací. Zatím přesto není jasné, zda je v plánu velice nákladně vytvářet vlastní satelity nebo využít technologická řešení jiných firem.

Internet prostřednictvím satelitů chce rozšířit také SpaceX (Foto: SpaceX)

Stejně tak je zatím do velké míry spekulací předpokládané využití těchto technologií u výrobce iPhonů, typicky zaměřeného na produkty prodávané přímo uživatelům. Ostatní společnosti jako Google, Amazon a SpaceX se o tentýž obor zajímají také. Už před časem představily velmi ambiciózní plány na vypouštění tisíců satelitů kolem Země, které by poskytovaly internet. Ten je dosud závislý na desítkách tisíc kilometrů kabelů položených na dnech oceánů. 

Ačkoliv se aplikovatelné výsledky projektu Applu očekávají prý už v horizontu pěti let, vše je pořád v rané fázi a není jisté, že něco podobného ve větším měřítku skutečně vznikne. Společnost nicméně v posledních letech výrazně zvyšovala investice do výzkumu a vývoje. Navíc má o projekt jednoznačný zájem jevit také přímo Tim Cook, přičemž Gurman zmiňuje možné zařazení vlastních satelitů mezi priority.

Komentáře