Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple navzdory poklesu drtí trh s chytrými telefony. Pozřel třetinu tržeb a dvě třetiny zisku
Tim Cook

O tom, že je iPhone dobře promazaný stroj na peníze, není již dlouho pochyb. Přesto ale každý rok překvapí, jak velkým hegemonem na poli smartphonů Apple je, pokud jde o zisk. Ačkoli Apple konkurenci neválcuje počtem prodaných kusů, tržní analýza společnosti Counterpoint ukazuje, že je Cookova firma naprosto nedostižným lídrem z hlediska tržeb i zisku. Sečteno a podtrženo, Apple je zkrátka jedinou firmou na světě, které se daří ve velkém prodávat drahé telefony s vysokou marží.

Ziskovost trhu se smarthony zaznamenala ve třetím kvartálu meziroční poklesl a firmy, které v tom byznysu působí, vydělaly v souhrnu přibližně 12 miliard dolarů. Apple přitom z tohoto zisku sám pozřel 8 miliard a putovaly tedy k němu celé dvě třetiny z výdělku. Pokud jde o tržby, Apple se může chlubit 32% tržním podílem.

Foto: Counterpoint

Za celkovým poklesem zisku z prodeje smarthonů stojí primárně rostoucí popularita (i kvalita) telefonů nižší a střední třídy a prodlužující se životní cyklus smarthonů. Lidé totiž kvůli nedostatku technologických novinek jen těžko hledají motivaci pro koupi nových telefonů. Klesaly proto i tržby tzv. OEM (Original Equipment Manufacturer), tedy výrobců, kteří vyrábějí telefony pro jinou značku.

Mezi deseti největšími výrobci smarthonů zaznamenaly meziroční růst jen dvě firmy – korejský Samsung a čínský Huawei. Samsung je z hlediska zisku na druhém místě mezi výrobci a z oněch 12 miliard si ukrajuje zhruba 17 %. Úspěch sklidil především jeho optimální mix drahých topmodelů, jako je Galaxy S10 či Galaxy Note 10, a povedených „ačkových“ modelů ve střední třídě.

Applu oproti stejnému období před rokem zaznamenal pokles, ale s výší svých tržeb a zisku zůstává kalifornská firma stále daleko před konkurencí. Před vánoční sezonou má navíc společnost s novými iPhony dobře našlápnuto a očekává se, že výsledky za poslední kvartál roku 2019 budou solidní.

Odhlédneme-li od prodeje hardwaru, důvěru investorů vzbuzuje velký důraz Apple na rozvoj vlastních placených služeb, které jsou na jeho zařízení navázány. Sektor služeb Applu dlouhodobě roste a firma letos spustila služby nové, jako je televizní služba Apple TV+, herní platforma Apple Arcade nebo Apple News+ shromažďující noviny a časopisy za jednotné předplatné. Rok plný expanze pak zažilo také Apple Pay.

Co se týče budoucího vývoje prodejů, analytici jsou poměrně optimističtí. Věří totiž, že příchod 5G bude impulsem, který zákazníky opět postrčí k tomu, aby své telefony vyměnili. Příchod této technologie by navíc mohl pomoci čínským výrobcům jako Huawei, Oppo, Vivo a Xiaomi, kteří by potřebovaly zvyšovat jednotkové ceny prodaných zařízení. Implementaci 5G by tyto firmy mohly využít coby záminku.

Komentáře