Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple ohlásil první Apple Music Awards. Umělcem roku se stala Billie Eilish, uspěla i skladba Old Town Road
Zpěvačka Billie Eilish (Foto: Apple)

Je už v zásadě tradicí, že na konci roku hudební streamovací služby zveřejňují žebříčky nejposlouchanějších umělců za uplynulý rok. Na tomto trendu se podílí také Apple Music, samotné žebříčky úspěšnosti ovšem byly doplněny také několika kategoriemi pro „nejlepšího hudebníka“, „nejlepší album“, „nejlepší skladbu“ a „nejlepšího vycházejícího umělce“. Letos se firma rozhodla tato ocenění pozvednout na vyšší úroveň a ohlásila první Apple Music Awards. Nejlepším umělcem se stala Billie Eilish.

Teprve sedmnáctiletá zpěvačka letos vydala své debutové album When We Fall Asleep, Where Do We Go?, které ale vlastně jen potvrdilo její už dříve jasný status velké globální hvězdy. Nahrávka přitom (na rozdíl od naprosté většiny populární produkce) téměř kompletně vznikla v domácím nahrávacím studiu ve spolupráci jen s jejím starším bratrem Finneasem.

V kombinaci s až překvapivě temnou a minimalistickou hudbou z ní tento fakt učinil miláčka zejména mladších posluchačů. Zároveň však její tvorbu často oceňuje i starší publikum a debutové album tak bylo velmi úspěšné jak u veřejnosti, tak u kritiků. Na Apple Music bylo za poslední rok s více než miliardou přehrání jednoznačně tím nejposlouchanějším. Billie Eilish odehraje koncert přímo v Steve Jobs Theater. Vystoupení bude živě streamováno na internetu, v Česku ale jeho konání naneštěstí vychází na 5. 12. ve 3:30 ráno.

 

Finneas, bratr Billie Eilish a hlavní producent její hudby (Foto: Apple)

Také ocenění pro „nejlepšího vycházejícího umělce“ dostala žena, zpěvačka a rapperka Lizzo. Apple mezi důvody pro její výběr zmiňuje kromě samotné úspěšnosti singlů Cuz I Love YouTruth Hurts také jejich témata. Lizzo svým vzhledem nepředstavuje typickou hvězdu mainstreamové hudby a ve své tvorbě to přímo reflektuje. Podle Applu narušuje stereotypní představy o tom, jak by měly úspěšné ženské hudebnice vypadat a zdůrazňuje lásku k samému sobě.

Poslední udělená cena je za „nejlepší skladbu roku“ a nepříliš překvapivě ji dostal Lil Nas X za country-hip-hopový hybrid s názvem Old Time Road. Netypicky znějící píseň doplněná o adekvátní videoklip nemohla uniknout snad nikomu, kdo se v kontextu současné hudby a popkultury alespoň trochu pohybuje. Nejstreamovanější skladbou na Apple Music i jinde se stala díky chytlavosti i velkému a naplněnému potenciálu být centrem kultury memů.

Zpěvačka a rapperka Lizzo (Foto: Apple)

Aby se nejednalo pouze o jakési oficiální zmínky, Apple pro oceněné připravil také fyzickou cenu. Vytvořil ji z pro něj typických materiálů. Její design má pochopitelně odkazovat k hudbě, důležitosti skvělého „řemesla“ a zároveň k technologické společnosti, která cenu uděluje. Její střed ve tvaru vinylu nebo CD je plátem obsahujícím několik stovek čipů s miliardami tranzistorů, které by Apple jinak použil pro výrobu zařízení. Tento plát je vložen mezi skleněnou a hliníkovou desku.

I přes tento zvýšený status oproti „oceněním“ z předchozích let se Apple Music Awards nejspíš nestanou obdobou cen udělovaných například nejzajímavějším aplikacím, natož pak cenám MTV nebo Grammy. Blíže mají snaze firmy více zviditelnit svou hudební streamovací službu a asociovat svoje jméno s nejúspěšnějšími umělci. Na druhou stranu mohou alespoň v malé míře přispět k ustanovení jmen, která nejvíce ovlivnila mainstreamovou kulturu za uplynulý rok.

Rapper Lil Nas X (Foto: Apple)

Podobná úvaha vychází z poměrně náhodného procesu výběru oceněných. Velkou roli v něm hraje úspěšnost, která nemá žádné přímé spojení s kvalitou umění. Vliv proto má také celosvětový tým editorů Apple Music. Firma je označuje za experty schopné rozeznat skvělý talent, určitě však nelze mluvit například o obdobě Akademie už zmiňovaných Grammy.

Vice prezident Apple Music Oliver Schusser řekl: „Apple Music Awards jsou navrženy pro uznání vášně, energie a kreativity nejoblibenějších umělců světa. Hudebně rozmanitá skupina prvních vítězů podnítila hlubokou sociální diskuzi, ovlivnila kulturu a inspirovala naše zákazníky po celém světě.“

Cena pro vítěze Apple Music Awards (Foto: Apple)

Komentáře