Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple pro Mac Pro vyvinul unikátní větráky, které stroji umožňují tichý chod i při vysoké zátěži

Mnoho lidí, kteří měli možnost ve skutečnosti vidět nový Mac Pro, bylo překvapeno jeho tichým provozem i při velké zátěži. Do značné míry je to způsobeno pouze pasivním chlazením komponentů jako grafických karet i procesoru. Konkurenční stroje přitom používají větráky přímo na všech základních součástkách nebo dokonce chlazení tekutinou. Mac Pro se přesto nepřehřívá… Jak toho Apple dosáhl?

Nejvýkonnější počítač s macOS samozřejmě větráky má, ale pouze pro celý vnitřní prostor, rozdělený na dvě termální zóny. Celá přední strana je pokryta třemi velkými rotory a jeden další, ve stylu dmychadla, se nachází v přední spodní části skříně. Rozmístění chlazení a koncept termálních zón jsme blíže popsali už v dřívějším článku. Toto, pro Apple specifické, technické řešení, umožňuje počítači efektivní chlazení, aniž by vyžadoval komplexnější a hlasitější systém.

Zásadním důvodem pro tichý chod počítače je samotný design lopatek rotorů aktivního chlazení. Firma se nechtěla spokojit s tím, co nabízí standardní řešení a rozhodla se tedy vytvořit vlastní. Na vývoji pracuje mezi jinými i šéf produktového designu Chris Ligtenberg, který poskytl několik detailů magazínu Popular Mechanics. Už před lety jeho tým začal experimentovat se změnami rozložení a natočení lopatek tak, aby se vzduchové vlny jimi vytvářené vzájemně vyrušily.

Přední straně počítače dominují tři z celkem čtyř velkých větráků (Foto: Apple)

Jak vysvětluje Ligtenberg, jedná se o řešení „skoro úplně vypůjčené z automobilových pneumatik“. Jeho výsledkem není úplné potlačení hluku jako spíš jeho odlišná distribuce, která na lidský sluch nepůsobí tolik rušivě. „Můžete mít něco s určitým SPL (úrovní tlaku zvuku, pozn. red.), co zní opravdu dobře, ale pak můžete mít něco s nižším SPL, co vám leze na nervy a zní opravdu hrozně,“ vysvětluje John Ternus, viceprezident hardwarového designu Applu. Cílem inženýrů značky bylo vytvořit systém, který buď není slyšet vůbec a když je, je to příjemný zvuk.

Někteří lidé z technologického světa zmínili, že si nejsou jistí odolností nového Macu Pro proti nečistotám. Přední i zadní strana krytu je totiž pokryta velkými dírami a za ní se nenachází žádná další mřížka nebo prachový filtr. I kdyby vnitřní znečištění nemělo mít negativní vliv na vzhled, prachové částice se mohou zachytávat na chlazení, časem snižovat jeho efektivitu a mít negativní vliv na výkon. Podle Ternuse by se nemělo jednat o problém – větráky a vnitřek počítače jsou totiž navrženy tak, aby nečistoty ze vzduchu v průměrném editorském studiu dlouhodobě zvládly.

Diagram proudění studeného a horkého vzduchu v počítači

Pro mnohé kontroverzní design krytu – nápadně připomínající struhadlo na sýr – má také dobrý důvod z technického hlediska. Umožňuje totiž zachovat strukturní pevnost celého počítače a zároveň umožnit vysoký průchod vzduchu. Oproti starší verzi skříňového Macu Pro to má být až 20 procent. Zároveň se jedná o zvláštní typ pasivního chlazení – trojrozměrné kulaté díry výrazně zvyšují celkovou plochu předního a zadního krytu, což znamená lepší odvod tepla. Totéž platí pro design monitoru Pro Display XDR.

Komentáře