Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Hliník bez emisí oxidu uhličitého. Apple kupuje první várku ekologického aluminia pro nové produkty

Hliník je pro Apple zcela zásadní materiál, který využívá pro celou řadu svých produktů. Od iPhonů a iPadů po Apple Watch a počítače Mac. Co se ale týče jeho surového zpracování do nutné slitiny, je relativně energeticky náročný a díky vypouštění emisí oxidu uhličitého zatěžuje životní prostředí. A to je pro cupertinskou firmu jedna z velkých výzev, kterou chce výhledově řešit.

O první náznak, jak bojovat proti dopadům nepříliš šetrného hliníku, se Apple postaral vloni, když představil přepracovaný MacBook Air vyrobený ze 100% recyklovaného hliníku, respektive hoblin z již použitého aluminia. Tentýž rok se pak firma spolupodílela na investici ve výši 144 milionů dolarů do kanadské joint venture Elysis zabývající se inovativními metodami pro hliníkovou produkci.

Nyní postupuje zase o krok dále. Od zmíněné Elysis, která vznikla spojením výrobců Alcoa Corp a Rio Tinto, si objednal první dávku speciální hliníku považovaného za „uhlíkově neutrální“. Při jeho zpracovávání totiž neměly do ovzduší unikat žádného emise oxidu uhličitého a je tak maximálně ekologický se zachováním stejných odolných parametrů jako u běžné varianty.

Elysis uvádí, že tato transformace mohla vzniknout díky použití zcela nových metod pro tavení bez nutnosti používání elektrických proudů. „Po více než 130 let se hliník, materiál zcela běžný u řady každodenních spotřebitelských produktů, vyráběl vždy stejně. Je čas na změnu,“ říká Lisa Jackson, viceprezidentka pro životní prostředí a sociální iniciativy v Applu, pro agenturu Reuters.

Apple ani Elysis nezveřejnily žádné konkrétní informace, co se týče ceny a množství této dodávky. Jedná se o „komerční várku“, z čehož lze dedukovat, že jde pro Apple o první vlaštovku, na které si ověří, zdali vyhovuje jeho výrobním parametrům. Pak se dá očekávat, že na něj firma Tima Cooka přesedlá a bude z něj vyrábět pláště na maximum svých zařízení, což se mu může vyplatit i po stránce nákladů – nová ekologická verze aluminia má být prý levnější.

Komentáře