Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Inspirace, poučení i drama. Které knižní a filmové tituly o Applu patří k těm nejzajímavějším?

Čas mezi svátky na konci roku je ideální pro relaxaci, která nemusí sestávat pouze z bezmyšlenkovitého procházení Netflixu nebo televizního programu. Jelikož mnoho nového na Vánoce nenabídla ani Apple TV+, je nejvyšší čas se poohlédnout po přiležitosti kvalitně strávit volný čas také jinde. Přinášíme tedy seznam několika filmů a knih spojených s tematikou Applu, které stojí za obeznámení nebo osvěžení.

Filmů a dokumentů o Stevu Jobsovi a historii jeho firmy vzniklo poměrně mnoho, za doporučení však stojí především dva. Piráti ze Silicon Valley z roku 1999 patří k vůbec prvním významnějším dílům pojednávajícím o počátcích moderní technologické éry. Proti dominující počítačové společnosti IBM tehdy stály nové firmy Apple a Microsoft, které vznikly doslova v garážích.

Piráti ze Silicon Valley jsou zajímaví zejména zaměřením na osobní životy Steva Jobse, Billa Gatese, jejich vztah a jak kontext těchto skutečností ovlivnil nástup osobních počítačů. Jelikož film vznikl před uvedením iPodu a prvního iMacu, soustředí se výhradně na počátky firem. O to více prostoru má k vykreslení svých hlavních charakterů, jejich životních příběhů stejně jako atmosféry doby.

Noah Wyle jako Steve Jobs a Anthony Micheal Hall as Bill Gates ve filmu Piráti ze Silicon Valley

Druhé doporučení k látce přístupuje téměř přesně opačně. Ačkoliv v jeho centru také stojí postava Steva Jobse, jeho myšlení a motivace, zpracování je zásadně odlišné. Oscarový scenárista Aaron Sorkin si vybral úseky několika desítek minut před představením tří zásadních produktů Applu. Do těchto epizod prostřednictvím zběsilých a komplexních dialogů zasadil mnoho témat z Jobsova osobního i profesního života.

Režisér Danny Boyle tento koncept pak bezezbytku naplnil, když filmu rychlým střihem, přemisťováním postav a montážemi s množstvím vizuálních informací dodal ještě více energie. Jedná se tak o podívanou poměrně náročnou na pozornost a orientaci v dění, avšak zachycující ducha dravých, nekompromisních inovací. Tři jednotlivé epizody jsou přitom propojeny zejména vztahem Jobse ke své dceři, který má na konci emocilnálně silné vyústění.

Tematika Applu samozřejmě nemusí být nutně spojená pouze s chodem a historií firmy samotné. Vhodné je si tak připomenout například The Social Network, kde Sorkin jako scenárista spolupracoval s režisérem Davidem Fincherem. Pro otázku soukromí je pak stále velmi významný dokument Citizenfour zachycující odhalení bývalého zaměstnance NSA Edwarda Snowdena. Ten veřejnosti odhalil informace o mnoha programech americké vlády sledujících lidi po celém světě.

Knihy o vedení Applu

Co se týče knih, na vrcholu žebříčku zajímavosti nejspíše stále stojí oficiální biografie Steva Jobse od Waltera Isaacsona. Ten vizionářského byznysmena představuje stále asi nejkomplexnějším způsobem, jelikož vychází z desítek rozhovorů přímo s ním i s lidmi z jeho blízkého okolí. Druhým čtenářským evergreenem fanoušků Applu je pak Jony Ive: Génius stojící za nejlepšími produkty Apple o nyní už bývalém hlavním designérovi a možná nejvlivnějším člověkem ve svém oboru v historii.

Autor knihy o Iveovi, mezi jinými hlavní editor webu Cult of Mac Leander Kahney, letos vydal také monografii o současném řediteli Applu Timu Cookovi. Tim Cook: The Genius Who Took Apple to the Next Level zachycuje zejména moderní historii značky po tom, co ji opustil její zakladatel. Ačkoliv je Cook často kritizován za nedostatek inovací, od roku 2011, kdy vedení Applu převzal, ho přivedl na pozici nejhodnotnější firmy na světě. Je proto široce považován za jednoho z vůbec nejlepších manažerů.

Steve Jobs: Životopisný portrét od Kevina Lynche se pak místo nuancí charakteru zaměřuje na poutavé a atraktivní grafické zpracování Jobsova myšlení a přístupu. V duchu jeho posedlosti designem tak kniha prezentuje mnoho zajímavých infografik a fotografií, které poskytují zase trochu odlišný typ interakce se samotnými informacemi.

Komentáře