Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone 11 Pro sleduje uživatele, i když to má zakázané. Apple konečně vysvětlil proč
Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Apple si hodně zakládá na ochraně soukromí uživatele a mimo jiné se tak ostře vymezuje proti své konkurenci ze strany Googlu, jehož obchodní model je na využívání dat uživatelů založen. O to nepříjemnější jsou tedy pro Apple kauzy, v rámci kterých je odhaleno selhání Cookovy firmy na tomto poli. Právě takovému problému nyní musí Apple čelit, protože se ukázalo, že minimálně iPhone 11 Pro sleduje polohu uživatele i ve chvíli, kdy mu to uživatel zakáže.

Informaci o sledování polohy uživatele bez jeho souhlasu zveřejnil web KrebsOnSecurity a informaci doprovodil i názorným videem. Autor článku a videa ukázal, že telefon příležitostně ověřuje polohu uživatele i v případě, že je ručně vypnuto sledování polohy uživatele u všech aplikací i u všech systémových funkcí.

Překvapením je, že Apple na tuto výhradu nejprve bez bližších podrobností reagoval v tom smyslu, že se jedná o chybu, ale o systémové chování, které je v pořádku. Ačkoli tedy Apple ve svých proklamacích uživatele informuje, že své soukromí má plně pod kontrolou a může aktivně určovat, jak bude s jeho polohou nakládáno, není to tak úplně pravda.

Je nutné poznamenat, že pokud uživatel přepínačem kompletně zakáže sledování polohy, problém je vyřešen. Pokud ale chce polohu využívat jen například pro konkrétní aplikaci, jako jsou Mapy, a všechny ostatní přepínače vypne, sledování ze strany systému nevyhne. Ukazuje se totiž, že jistý druh sledování polohy ze strany systému svůj vlastní přepínač nemá.

„Nevidíme žádné skutečné dopady na bezpečnost uživatele,“ vyjádřil se inženýr Applu k reportu KrebsOnSecurity. „Jedná se o očekávané chování, že se ikonka polohových služeb objevuje, pokud jsou polohové služby zapnuté. Tato ikona se objevuje pro takové systémové služby, které v Nastavení nemají přepínač.“

Po původní neuspokojivé odpovědi ale Cookova firma přeci jen ve vyjádření pro web TechCrunch uvedla věc na pravou míru. Za sporadickým sledováním polohy uživatele dle Applu stojí regulatorní nařízení vztahující se k ultra-širokopásmové technologii, kterou je ze zákona nutné v určitých oblastech blokovat a telefon tedy musí kontrolovat, zda se uživatel v takové oblasti nenachází.

„Ultra-širokopásmová technologie je průmyslovým standardem a podléhá mezinárodním regulatorním požadavkům, které vyžadují, aby byla v určitých oblastech vypnuta,“ vyjádřil se Apple pro TechCrunch. „Systém iOS používá polohové služby, aby mohl určit, zda se iPhone nenachází v těchto zakázaných místech a aby mohl ultra-širokopásmové připojení případně vypnout a byly tak dodrženy všechny předpisy.“

Apple se zároveň snaží situaci uklidit tvrzením, že data o poloze zařízení nejsou nikam posílána a jejich vyhodnocení probíhá jen a pouze na zařízení uživatele. Poloha majitele zařízení by tedy měla zůstat soukromou věcí. Ve výsledku se tedy nejspíš nejedná o něco, čím by se uživatelé museli znepokojovat. Různé obavy a spekulace ale Apple zavinil sám, protože situaci ozřejmil poněkud podivným způsobem a k objasnění došlo až se zpožděním.

Komentáře