Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Klíčem je dělat věci dobře, ne jen z důvodu potřeby změny, vysvětluje Tim Cook a láká na inovace v iPhonu
Tim Cook (Foto: FORTUNE Global Forum / Flickr)

iPhone je pro mnohé synonymem chytrého telefonu, a to hlavně díky obrovským prodejům a ikonickému postavení, které si na trhu od vydání první generace v roce 2007 vydobyl. I ti největší odpůrci už zkrátka musí uznat, že právě iPhone změnil vnímání lidí, co se týče používání telefonů, a během několika úvodních let nastavil laťku tak vysoko, že konkurenčním výrobcům dlouho trvalo, než ji dorovnali.

Nyní je situace o něco jiná. iPhone je dnes vnímán jako běžné zařízení, které se těší oblibě i mimo okruhy zaryté jablečné komunity. Posledních pár let navíc nepřinesl nic natolik zásadního, aby od konkurence výrazně odskočil. Byť s každou novou generací přináší změny (mnohdy i vcelku zásadní), takzvaný wow efekt se od iPhonu X zatím nestal. Proto je často nazýván jako „hotová platforma“.

Jedna strana může souhlasit, druhá může zaujímat opačný postoj. Faktem je ale to, že spíše než radikální inovaci přináší nové modely iPhonu lehké úpravy, které se postupně formují do prvku, u kterého se uživatelé diví, jak bez něj mohli před pár lety žít. Ať už jde o Face ID nebo drobnosti typu rychlejších úprav textu a podobně.

Foto: iJustine

Apple se tak nesnaží za každou cenu vyrukovat s přelomovou novinkou, ale naopak těží z již předchystaných funkcí, které pomalu posouvá kupředu. To ostatně potvrzuje i šéf společnosti Tim Cook v novém rozhovoru pro server Nikkei Asian Review, kde současně vyvrací domněnky, že trh s chytrými telefony dosáhl svého vrcholu. A vztahuje to hlavně na Apple.

Dvanáct let není dospělost

„Někdy jsou kroky velké, někdy jsou naopak malé. Klíč je ale v tom dělat věci dobře, ne jen pro to, že potřebují změnu,“ říká Cook a patrně naráží na tahy konkurenčních výrobců, kteří pouští do éteru nehotové funkce, jež zapříčiňují více starostí než užitku. „DNA společnosti nikdy nebylo silnější, co se týče inovací. Ani produktová řada nikdy nebyla tak silná,“ dodává.

Cook mimo jiné vyvrací i narážky na to, že iPhone již dávno dosáhl svého vrcholu a prakticky „dospěl“. Podle něj se nedá hovořit o tom, že produkt, který byl představen před dvanácti lety, v roce 2019 dosáhne svého vrcholu, čímž opět potvrzuje, že inovace dorazí, byť pochopitelně nezmínil, o jaké půjde.

Pokud je však možné věřit zdrojům s konexemi na dodavatelské řetězce, velkou změnou by měl iPhone projít již v příštím roce, kdy se očekává zcela nový design (pravděpodobně hranatějšího charakteru), menší výřez na Face ID a možná i zabudované Touch ID přímo v displejovém panelu. Očekává se také podpora 5G sítí.

Velký důraz na segment zdravotnictví

Cook během rozhovoru zmínil i jeho známou větu v podobě, že „největší přispění Applu společnosti bude v oblasti zdravotní péče“, přičemž zdůrazňuje obrovskou užitečnost možnosti pro měření EKG na Apple Watch Series 5 (a Series 4). „Pouze malé procento lidí si nechává ročně měřit EKG. Teď je to přímo na vašem zápěstí.“

Foto: Apple

Debata se mimo jiné točila okolo vybudování nových pracovních pozic napříč Spojenými státy i vnímání konkurence z různých průmyslových pohledů.

Komentáře