Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nejzásadnější produkty Applu roku 2019. Firma se ve velkém obula do služeb a představila vskutku profesionální nástroje
Znovuotevřený Apple Store na Páté Avenue

V předchozích dvou dnešních článcích jsme si připomněli nejúspěšnější aplikace a hry roku 2019 a nakonec je na čase se zaměřit na samotný Apple. Ten představil očekávané nástupce většiny svých produktových řad i pár novinek, zejména pak v oblasti služeb, která rychle nabírá na významu. Například Apple Watch ale konečně dostaly vždy zapnutý displej, iOS tmavý mód a macOS možnost snadného portování aplikací z iOS.

Z hlediska nového hardwaru se tento rok pro Apple nesl ve znamení postupných aktualizací spíše než zásadních proměn. Přesto letos uvedená zařízení v mnoha případech představila dobře známé produkty v nové formě a naznačila jejich další vývoj zajímavým směrem. Obecně lze říct, že posledních dvanáct měsíců pro Apple znamenalo v minulosti poměrně ojedinělé přímé reagování na žádosti uživatelů.

Do seznamu nejzajímavějších produktů, které firma v roce 2019 uvedla na trh, jsme vybrali mezi hardwarem, softwarem i službami. Všechny tři kategorie jsou totiž pro její současné fungování důležité a v blízké budoucnosti se jen očekává další vyrovnávání jejich vlivu.

Jennifer Aniston, Tim Cook a Reese Whiterspoon

Letos nebyl představen nový iPad Pro, obnovení se ale dočkaly všechny ostatní verze tabletu. To znamená, že si z nabídky nyní musí být schopen vybrat uživatel s jakýmikoliv nároky, alespoň pokud mezi ně nepatří co nejnižší cena. Naopak i zcela základní verze iPadů nabídnou velmi kvalitní displej, výkonné komponenty a podporu Apple Pencil. I díky tomu k tabletům Applu v podobné cenové hladině prakticky neexistuje konkurence z hlediska výkonu, funkcí ani délky podpory.

Všechny iPady se taky letos staly mnohem zajímavějšími zařízeními díky novému systému iPadOS. Nové jméno se Apple rozhodl použít proto, aby jasně zdůraznil přizpůsobenost softwaru pro větší zobrazovací plochu, čehož jsou součástí také nové funkce.

Tablety s iPadOS mají blízkou obdobu Finderu, sofistikovaný multitasking, desktopový prohlížeč a dalším možnosti, které typicky požadují uživatelé desktopových operačních systémů. Více než kdy předtím se tak iPad stal pro mnohé plnohodnotnou alternativou ke klasickému počítači.

iPadOS

Apple Card je v současnosti pro Česko, stejně jako většinu zemí, irelevantní, z hlediska Applu se ovšem jedná o významné rozšíření byznysu. Uživatelům poskytuje například zvýšenou bezpečnost a exkluzivní slevy na produkty značky, přičemž je zároveň úzce spojuje s ekosystémem firmy. V budoucnu se například spekuluje o možném propojení Apple Card s předplatným iPhonu.

Apple Pay je naopak už pár let fungující službou ve světě, do Česka nicméně konečně dorazila až letos. Uživatelé ji přijali okamžitě, hned první den začalo službu používat desítky tisíc Čechů, první týden pak provedené transakce o objemu desítek milionů korun. Zvýšená bezpečnost a hlavně pohodlnost, kdy stačí nosit pouze telefon a ne peněženku, zde zkrátka baví. Určitě se přitom nejednalo jen o prvotní nadšení, počet transakcí provedených skrze totiž rychle stoupal napříč celým rokem.

Seznam významných nových služeb uzavírá Apple TV+ a Apple Arcade. Teoreticky sem patří také Apple News+, ty se ovšem nedočkaly příliš nadšené odezvy a je spíše otázkou, jak s tímto neúspěchem firma naloží. Konkrétnější čísla k ostatní dvěma službám nejsou známy, ohlasy jsou ale veskrze pozitivní. Například i když novináři byli k prvním seriálům Applu poněkud kritičtí, diváci s nimi spíše nesouhlasili a The Morning Show bylo dokonce nominováno hned na nekolik prestižních ocenění. Chvály se dočkalo také mnoho her na Apple Arcade a svůj počin tam mají i čeští vývojáři.

Nicole Aniston v seriálu The Morning Show

Přichází iPhone 11 Pro s trojitým fotoaparátem, základní iPhone 11 překvapivě útočí cenou je vždy potřeba zmínit už proto, že tato produktová řada pro Apple znamená naprostou většinu veškerých příjmů. Tentokrát se obešly bez zásadně nových funkcí, vylepšení těch stávajících ovšem zásadní je. iPhony 11 i 11 Pro se podle mnoha testů opět vrátily na absolutní vrchol mobilní fotografie, zejména díky funkcím Deep Fusion a Night Mode.

Podstatného zlepšení se dočkaly také baterie, a to dokonce na úkor mírného zvýšení tloušťky a váhy zařízení. Lze je tak kritizovat za nedostatek inovací, na druhou stranu se vyvíjejí do velké míry přesně podle požadavků uživatelů.

Dalším příkladem takového přístupu jsou AirPods Pro. AirPods se v posledních pár letech staly zdaleka nejprodávanějšími bezdrátovými sluchátky a svému výrobci přinášejí stále větší procento celkového zisku. Mnozí však nebyli spokojeni s kvalitou zvuku a hlavně pak neexistující izolací okolního hluku. AirPods Pro přesně tyto nedostatky napravují.

Nové AirPods Pro

Šestnáctipalcový MacBook Pro má stejný design jako starší modely a nová úhlopříčka displeje není o tolik větší, aby ji šlo považovat za výraznou inovaci. Tou nejzajímavější novinkou je paradoxně návrat ke staršímu typu klávesnice, kterým Apple konečně zajistil spolehlivost strojů určených i pro ty nejnáročnější uživatele. Vylepšil přitom jak výdrž na baterii, tak chlazení, které by mělo být většinou adekvátní termálním nárokům výkonných komponentů. V příštím roce se tak očekává postupnou aktuzalizaci všech MacBooků podle tohoto vzoru.

Mac Pro a Pro Display XDR jsou dostupné té nejmenší části zákazníků Applu, stanoví ale možná jejich největší úspěch. Firma po několika letech opět představila profesionální desktopový počítač, který nemá prakticky žádná omezení. V jeho centru stojí široké možnosti modularity a téměř maximální výkon, jaký jsou současné technologie schopny nabídnout. Totéž platí také o monitoru, jehož cena přesahuje sto tisíc korun.

Mac Pro třetí generace a Pro Display XDR

Komentáře