Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový Mac Pro dostal téměř dokonalé hodnocení opravitelnosti. U Applu je to poprvé za mnoho let
Sundání hlavního krytu poskytne okamžitý přístup k většině důležitých komponentů (Foto: iFixit)

Zařízení Applu dlouhodobě nejsou příliš nakloněna výměnám součástek. Ty jsou většinou připájené přímo na základní desku, přilepené silným lepidlem nebo opatřené speciálními šroubky. S problémy při opravách se potýkají schopné servisy, nemluvě o uživatelích. U nového Macu Pro je ovšem situace zásadně jiná – vyměnit lze relativně snadno prakticky vše.

Před lety platilo, že produkty Applu určené pro většinové spotřebitele umožňují jen minimální zásahy do jejich hardwaru a s více profesionálnimi zařízeními se modularita zvyšovala. Nyní nastává situace, kdy prakticky celé portfolio firmy nedovoluje kromě výměny RAM u iMaců prakticky žádné hardwarové modifikace. Mac Pro je naproti tomu takřka přesným opakem – modifikace jsou u něj tak jednoduché, jak to jen lze.

Bylo to vcelku zřejmé už při představení počítače, nyní se však pod jeho struhadlovitý kryt podívali v iFixit a poskytli několik zajímavých detailů. Většinu komponentů je možné vyměnit zcela bez použití dodatečných nástrojů nebo s asistencí standardního šroubováku. Apple navíc – v pár případech přímo v šasi zařízení – poskytuje přehledné návody a videa pro ty, kteří si chtějí být správným postupováním jistí.

Paměti RAM jsou úhledně uložené pod kryty s diagramem správního umístění (Foto: iFixit)

První zajímavá informace se objevuje po sejmutí hlavního krytu, pouhým otočením západky na horní straně počítače a jeho zvednutím. Tlačítko na zapnutí stroje je také na horní straně krytu – když je sejmut, zároveň se tím přeruší spoj mezi kontakty na tlačítku a vnitřku počítače. Mac Pro lze tedy zapnout pouze s nasazeným krytem a v případě pokusu o rozebrání za běhu se okamžitě vypne.

Vnitřek vypadá na skříňový design poněkud netypicky – místo obnažených komponentů jsou k vidění pouze velké černé kryty. Součástky jako paměti RAM a grafické karty se skrývají pod nimi, přičemž vše lze rozebrat pouze s pomocí prstů. Kryty na RAM dokonce obsahují diagramy pro správné umístění různých kapacit pamětí. Samozřejmě není nutné používat ty přímo od Applu.

Miniaturní SSD s čipem T2 se skrývá hned vedle hlavních větráků počítače (Foto: iFixit)

S použitím klasického šroubováku lze rozebrat prakticky celý zbytek počítače – velké větráky se pouse odpojí od základní desky a vysunou, totéž platí pro zdroj. Ten už ale, stejně jako pasivní chlazení procesoru, vyžaduje speciální šroubovák, jelikož se nejedná o součástku, jejíž výměna se standardně očekává. Ačkoliv tento návod už Apple neposkytuje, odpojit lze i procesor – to teoreticky poskytuje další způsob, jak ušetřit za nákup od jiného dodavatele.

Interní SSD je jedna z mála součástek, která není uživatelsky vyměnitelná. Vyjmout samotný disk je jednoduché, jeho přímé propojení s šifrovacím čipem T2 ovšem znemžňuje prostou náhradu za jiný. iFixit to ovšem nepovažuje za příliš problematické, protože úložiště Macu Pro lze uživatelsky rozšířit jinými způsoby.

Sejmutí velkého pasivního chladiče odryje procesor umístěný ve standardním socketu LGA 3647 (Foto: iFixit)

Obecně od iFixit dostala nová pracovní stanice Applu hodnocení opravitelnosti 9/10, což je pro tuto značku poprvé za velmi dlouhou dobu. Web zejména oceňuje, že všechny komponenty, jejichž výměna se standardně očekává, jsou okamžitě přístupné a jejich odpojení nevyžaduje žádné zvláštní nástroje. Jedinými malými kritikami jsou zmiňované SSD a složité získávání součástek, které nejsou součástí oficiálně podporovaných oprav.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že nový Mac Pro je skutečně stroj zcela bez kompromisů, schopný naplnit téměř všechna očekávání své cílové skupiny. Můžeme jen doufat, že po letošním alespoň částečném vylepšení MacBooků Pro podle uživatelských požadavků se firma tímto směrem vydá i ve zbytku svého portfolia. Je přitom opět třeba zdůraznit aspekt životnosti a s tím spojené ekologičnosti produktů.

Nový Mac Pro je s pomocí prstů a pár šroubováků poměrně snadné úplně rozebrat (Foto: iFixit)

Komentáře