Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Prezidentská kandidátka Elizabeth Warren nemá na plánované rozdělení Applu podporu ve vlastní straně
Elizabeth Warren (Foto: Edward Kimmel/Flickr)

Už jen necelých jedenáct měsíců dělí Spojené státy americké od dalších prezidentských voleb. Cíl číslo jedna demokratických kandidátů je porazit Republikána Donalda Trumpa, avšak v názorech na konkrétní (i technologická) témata se mnohdy Demokraté liší.

Podle průzkumů má jedny z největších nadějí na úspěch také aktuální senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warren – ta proslula zejména nebývale tvrdým postojem vůči velkým technologicým firmám, včetně Applu. Ukazuje se však, že ani v rámci své strany nemá pro své názory plnou podporu.

Sedmdesátiletá Warren bojovala v posledních dvou letech například proti obří akvizici skupiny 21st Century Fox, za kterou Comcast nabídl 65 miliard dolarů, nebo spojení amerických mobilních operátorů Sprint a T-Mobile.

Elizabeth Warren (Foto: Marc Nozell/Flickr)

V březnu se také přimluvila za to, aby byly rozpojeny velké technologické firmy jako je Apple, Amazon a Google. Její obavy jsou přitom vždy stejné – dané korporace mají podle ní na trhu monopol nebo by ho mohly zmíněnými akvizicemi získat. Také tvrdí, že velikost těchto firem zpomaluje inovaci.

Právě na ono rozdělení technologických firem přišly přinejmenším rozporuplné reakce. Návrh sám o sobě to není nový, téma rozdělení velkých korporací rezonuje v USA už od 90. let, kdy podobným obviněním čelil Microsoft.

Připomeňme, že v tomto případě mělo jít mimo jiné o oddělení Applu od App Storu s tím, že Warren si myslí, že by jedna firma neměla vlastnit platformu i její obsah (čili aplikace). Logicky pak totiž může svůj obsah zvýhodňovat před cizím, což je skutečnost, kterou zjednodušeně řečeno Republikáni považují za výsostné právo a demokraté za monopolismus.

Téma po tři čtvrtě roce opět vyplulo na povrch po sérii debat kandidátů. Jak upozornil server The Verge, nikdo z demokratických kandidátů, kteří odpověděli na otázku ohledně plánu Warren, ho nepodpořili. Například kandidát a podnikatel Andrew Yang řekl, že Warren správně pojmenovala problém, ovšam tvrdí, že soutěž mezi firmami nevyřeší všechny problémy. „Je důvod, proč dneska nikdo nepoužívá Bing,“ řekl Yang s odkazem na údajný monopol Googlu. „Používání antimonopolních principů z 20. století nebude v dnešní době fungovat.“

Vratká podpora v Silicon Valley

Ve stejné době jsou to přitom právě představitelé velkých technologických firem ze Silicon Valley, kteří podle CNBC Elizabeth Warren nezřídka podporují. Server navíc, že kdyby vyhrála demokratické primárky a stala se prezidentkou, nejspíš bude muset pracovat s názorově rozdělenou vládou.

Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Ani v Silicon Valley ale jistě podpora Warren nebude slavná. Minimálně s Facebook proti ní stojí v přímé opozici, už jen proto, že i za jeho rozdělení se Warren přimluvila. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg však řekl v uniklé nahrávce z října, že takový zákon by hnal k soudu a tvrdí, že by vyhrál.

Komentáře