Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Přiložit a jet. Funkce Express Mode pro bleskové placení MHD přes Apple Pay dorazila do Londýna

Jedním z možných způsobů, jak naplno využívat Apple Pay, není jen placení u bezkontaktních terminálů a na internetu (byť jde pochopitelně o nejrozšířenější metodu). Už nějakou dobu Apple experimentuje s funkcí pod názvem Express Mode, díky níž je možné Apple Pay využívat i pro městskou hromadnou dopravu bez nutnosti potvrzovat zakoupení jízdenky prostřednictvím Face ID nebo Touch ID.

V praxi tak cestující přiloží iPhone nebo Apple Watch k dostupnému turniketu ve vybraném dopravním prostředku (případně během vstupu do něj, pokud jde například o metro) a zařízení automaticky pozná, že vyžaduje zakoupení jízdenky. Funkce Express Mode ihned patřičně zareaguje a vše vyřídí bez jakýchkoliv dalších kroků vyžadovaných od cestujícího.

Zatím si této pohodlné možnosti mohli užívat pouze lidé cestující po Portlandu, New Yorku, Šanghaji, Pekingu a prakticky v celém Japonsku, a to díky spolupráci Applu s tamními dopravními podniky. Nyní se Express Mode dostává i do Evropy, konkrétně do anglického Londýna, kde se očekávalo, že dorazí jako první. A skutečně se tomu tak stalo.

Londýňané a turisté tak mohou snadno prostřednictvím aplikace Wallet platit za jízdenky ve všech dostupných dopravních prostředcích TfL (Transport for London). Samozřejmostí je tedy extrémně frekventované metro, tramvaje a také autobusy či vlaky. Následně jim stačí najít žlutý turniket a přiložit telefon nebo hodinky.

Ve výsledku se nejedná o žádnou přelomovou funkci, na druhou stranu může ušetřit spoustu času čekání ve frontách a dokonce zachránit během hektických dopravních situací. Skvělým doplňkem je i to, že na iPhonech XR a novějších funguje Express Mode i v případě, že je zařízení vybité. Apple uvádí, že funkce bude dostupná následujících pět hodin poté, co se objeví černá obrazovka se signalizací vybité baterie.

Express Mode v Česku

Česko, respektive Praha, se této funkce nejspíš jen tak nedočká, protože systém Lítačky na něco podobného zatím není připraven. Sám provozovatel Lítačky před pár měsíci na Facebooku vysvětloval: „Do Apple Wallet lze registrovat pouze platební bankovní karty, jejichž autorizace a virtualizace probíhá přes banku a příslušnou kartovou asociaci. Karta Lítačka je obyčejnou čipovou kartou, kterou technicky nelze do Apple Wallet registrovat.“

Řešením navíc není ani přenesení QR kódu do aplikace Wallet. „QR kód v rámci mobilní aplikace je dynamický, a tudíž se mění v rámci definované časové periody. Důvodem je ochrana proti falšování a sdílení jízdenky mezi více osobami například za použití snímku obrazovky apod. Apple Wallet bohužel tuto funkcionalitu nepodporuje,“ píše se na Facebooku Lítačky.

Komentáře