Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Putin vs. Cook. Apple na instalaci vládního softwaru Ruska do iPhonů nekývne, raději z ruského trhu odejde
Vladimir Putin (Foto: Kremlin.ru)

Je tomu několik dní, co jsme vás informovali o nové chystané legislativě Ruska pro zakázání prodejů chytré elektroniky, pokud nebude v základu nabízet předinstalovaný software, který určí samotná ruská vláda. Byť tento návrh šokoval technologickou veřejnost šokoval, administrativa prezidenta Vladimira Putina ji bere jako „samozřejmost“ pro chránění ruského lidu před vlivy západního světa. Nyní je na každém z vás, co si pod tím představíte.

Návrh zákona relativně rychle prošel tamním parlamentem s razítkem Schváleno a očekávalo se, že skutečně vstoupí v platnost. A to se také stalo. Putin novou legislativu v pondělí stvrdil svým podpisem, což znamená, že od července příštího roku budou muset mít všechny chytré telefony, tablety, notebooky nebo chytré televize předinstalovaný zatím blíže nespecifikovaný balíček ruských aplikací. Pokud ne, nebudou se na ruském trhu moci prodávat.

Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Pokud lze vybrat jednu hlavní firmu, která proti takovým vládním nařízením z bezpečnostní podstaty věci zbrojí, je to Apple. O společnosti pod vedením Tima Cooka se dlouhodobě ví, že takové radikální zásahy do systému nepovoluje – vždyť teprve nedávno otevřela dveře vývojářům a vybojovala vítězství s FBI, které chtělo, aby firma naprogramovala zadní vrátka pro zadržený iPhone jednoho z teroristů z kalifornského San Bernardina. Fakt, že by se musela podvolit Rusku, je tak velmi na hraně. A podle všeho tomuto tlaku odolá.

Ať už to Rusko dělá z důvodu boje proti negativním vlivům digitálního světa ze západu nebo chce mít jednoduše přístup k datům uživatelů, Apple to s největší pravděpodobností nebude tolerovat. Jak dodává magazín Forbes s odkazem na ruský plátek The Bell, který je s celou situací blíže obeznámen, Apple z ruského trhu raději odejde, než aby instaloval ruské aplikace do  svých iPhonů, iPadů, potažmo i MacBooků či Apple Watch.

Foto: MKBHD / YouTube

Toto vyjádření však nemusí být zcela pravdivé, byť by bylo pochopitelné – Rusko nemá pro Apple takovou ekonomickou ani strategickou váhu jako třeba Čína, které se cupertinská firma v jistých případech podvolila. Ruští vládní představitelé by tak mohli s Applem komunikovat ohledně „změny byznysového modelu“ na tamním trhu a dojít ke kompromisu. Stále se zatím neví, jaké aplikace bude Apple spolu s dalšími výrobci muset instalovat.

Na pořadu několika týdnů a měsíců bude i postih, který firmy čeká, pokud softwarový balíček do svých zařízení nepustí. Nyní je otázkou, jak se celá situace vyvine. Apple je znám pro svou tvrdohlavost a pokud mu někdo chce prakticky „jailbreaknout“ zařízení hned v krabici, nemůže být v klidu. Mimo jiné ale umí dělat i kompromisy, když na to dojde.

Komentáře