Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Steve Jobs pomohl diskety zabít. Nyní se jedna s jeho podpisem vydražila za takřka 2 miliony korun

Nedávno jsme psali o tom, že do aukce vstupuje raritní disketa pro Macy s vlastnoručním podpisem Steva Jobse. Známá aukční síň RR Auction odhadla cenu diskety na 7,5 tisíce dolarů, což se samo o sobě zdá jako dost peněz. Přeci jen ale jde o jednu z prvních disket s nahranými systémový nástroji pro operační systém Mac OS a zároveň o věc podepsanou Stevem Jobsem. Konečná cena, za kterou disketu získal nový majitel, je ale nakonec více než desetinásobná.

Povahu unikátní diskety, kterou aukční síň RR Auction dražila, asi nejlépe popíše sám oficiální název artiklu: „Disketa Macintosh System Tools verze 6.0, tenkým černým fixem podepsaná ‘steve jobs’. V dobrém stavu, s mírně rozmazaným inkoustem.” Již z názvu je patrné, že se jedná o zajímavý sběratelský kousek, ale konečná cena 84 115 dolarů, tedy necelé 2 miliony korun, je přeci jen šokující.

Paradoxní je, že se takto drahým vzpomínkovým předmětem na Steva Jobse, stala právě disketa. Právě on a jeho Apple totiž významně přispěli k tomu, že diskety rychle vymizely. Apple byl totiž první, kdo k tehdejší nevoli zákazníků přestal počítače slotem na diskety osazovat a jejich odchod tak uspíšil.

Disketa je nicméně unikátní primárně podpisem Steva Jobse, který byl v podepisování velmi zdrženlivý. Autogramy obvykle nedával ani na požádání a často argumentoval tím, že výsledky Applu jsou týmovým úsilím a podpis jednoho člověka tedy postrádá smysl.

Cena diskety bere dech, ale faktem je, že oproti ceně, za kterou byl vydražen například počítač Apple-1 z roku 1976, bledne i tato disketa. Raritní a plně funkční počítač Apple-1 byl letos vydražen za zhruba 11 milionů korun.

Úspěch ale v aukcích zaznamenaly i další vzpomínkové předměty jako podepsaný plakát k Příběhu hraček za 725 000 korun, podepsaný výtisk magazínu MacWorld za cca 1,1 milionu korun či podepsaný výstřižek z novin, jehož cena se vyšplhala v přepočtu na 626 tisíc korun. Zapomenout nelze také na vizitku Steva Jobse s titulem předsedy představenstva Applu a původní adresou na cupertinské Mariani Avenue. Za takovou vizitku (bez podpisu) neváhal neznámý člověk zaplatit zhruba 144 tisíc korun.

Komentáře