Inzerce      O nás     CzechCrunch  
TOP 10 aplikací pro iPhone, se kterými odstartovat rok 2020

Chytrý telefon dělají chytrým především aplikace. Pro iPhone i pro celý svět smartphonů bylo proto zlomem, když Apple v roce 2008 představil svůj App Store. Vývojáři se od té doby předhánějí, kdo přinese zajímavější a šikovnější aplikaci a sami výrobci telefonů často nevědí, kam až mohou nezávislí vývojáři schopnosti smartphonů posunout.

Aplikací pro iPhone i telefony s Androidem jsou dnes k dispozici již doslova miliony. Je tedy poměrně složité se v nabídce zorientovat a najít ty, které vám budou v každodenním životě opravdu užitečné.

Přenášíme vám proto přehled těch, které nás zaujaly a které by podle nás neměly v roce 2020 v žádném iPhonu chybět.

Metroji

Během roku 2018 do App Storu dorazila aplikace, jež ocení nejspíš všichni, kteří alespoň příležitostně využívají pražské metro. Jednoduchá aplikace Metroji totiž přináší jednoduchý způsob, jak si kdykoli zkontrolovat, za jak dlouho odjíždí nejbližší souprava metra.

Metroji funguje dokonce i bez internetového připojení a pro správnou funkčnost aplikace stačí pouze pravidelně aktualizovat jízdní řád. Aplikace je pak schopna zobrazovat odpočet do odjezdu metra z nejbližší, nebo z vámi vybrané stanice.

Pokud tedy budete aplikaci využívat, budete si moci dobře naplánovat příchod na nástupiště a již se vám nestane, že na perón dorazíte pár vteřin po odjezdu metra. Metroji má navíc vlastní aplikaci i pro Apple Watch, takže přehled o odjezdech metra nově získáte i pouhým pohledem na zápěstí.

citymove

Pohyb po zacpané metropoli může být oříškem. Pro efektivní a rychlý pohyb po městě se navíc na různé trasy hodí různé dopravní prostředky či spojení. Jak nabídku dopravních prostředků přibývá, není plánování optimálního způsobu přepravy ničím jednoduchým a hodí se aplikace, která dokáže srovnat různé alternativy a nechat uživatele vybrat si tu ideální.

Za vyzkoušení proto stojí „multimodální“ aplikace citymove, se kterou letos přišla inovační laboratoř ŠKODA AUTO DigiLab. Středobodem aplikace je jednoduchý plánovač, skrze který lze vyhledat trasu a aplikace uživateli srovná cestu za využití různých dopravních prostředků. Již nyní přitom citymove umí spočítat cestu pražskou MHD, na sdílených kolech Freebike, taxíkem Liftago a na elektrickém skútru BeRider, který rovněž pochází z dílny DigiLabu.

Přes aplikaci lze trasu naplánovat, srovnat ceny i délky jízd a dokonce se dostat k výpůjčce nejbližšího sdíleného dopravního prostředku, nebo objednávce taxi. Příjemným bonusem je pak možnost zaplatit si jízdenku na MHD, zobrazit mapu metra, zaplatit přímo v aplikaci parkovné nebo si prohlédnout vlastní historii jízd.

Aplikace citymove je stále poměrně nová a nabídka podporovaných přepravních služeb zatím není tak široká, jaký by mohla být. Dá se ale očekávat, že dopravních možností přibude a pokud si získá patřičnou oblibu, třeba se aplikace dostane i do dalších českých měst.

PID Lítačka

Poslední čistě „pragocentrickou“ aplikací, kterou je nutno zmínit, je PID Lítačka. Oficiální aplikace pražského dopravního podniku již delší dobu slouží jako šikovný nástroj pro vyhledávání spojů, nákup jízdenek či lokalizaci blízkých zastávek MHD přímo na mapě. V roce 2019 ale aplikace konečně umožnila také nakupovat a zobrazovat dlouhodobé kupóny na MHD.

iOS aplikace PID Lítačka

Aplikace PID Lítačka již konečně poslouží jako plnohodnotný doklad při přepravní kontrole a člověk tedy může svou plastovou Lítačku nechat bez obav doma. Rok 2019 byl tedy velkým milníkem na cestě k budoucnosti bez peněženky. iPhone díky příchodu Apple Pay poslouží k placení i výběru hotovosti z bankomatů, díky aplikacím jako Stocard umožňuje uložit si všemožné věrnostní kartičky a poslouží již také jako jízdenka na MHD.

ArtKina

Přesuneme-li se od MHD ke kultuře, za představení stojí aplikace ArtKina. Jednu z výhod větších měst je široká nabídka kulturních akcí. V nepřeberné nabídce je ale mnohdy velmi složité se zorientovat. Milovníci filmu proto ocení aplikaci ArtKina, která přináší program takřka dvaceti „artových“ kin a umožňuje zobrazit si jejich program v přehledné časové ose. Pokud se tedy rozhodnete v konkrétní den zajít do kina, okamžitě uvidíte, kam a na co se dá vyrazit.

Bohužel i aplikaci ArtKina ocení především pražští uživatelé, kteří mohou vybírat z nabídky hned tuctu kin. Aplikace ale nabízí i program kin v Ostravě, Brně a Hradci Králové, přičemž vývojáři jsou otevřeni tomu přidávat do nabídky kina další. Stačí se ozvat…

TeeVee

Seriálový nadšenci by naproti tomu mohli ocenit aplikaci TeeVee, ve které lze snadno získat přehled o blížících se epizodách svých oblíbených seriálů. Celosvětově úspěšná aplikace, za kterou stojí český vývojář Martin Perzl, zobrazí vaše oblíbené seriály na přehlednou časovou osu a vy tak budete vědět, za kolik dní bude vysílán další díl vaší oblíbené show.

K seriálům i jejich jednotlivým epizodám lze navíc v aplikaci zjistit základní informace, prohlédnout si jejich obsazení a mimo jiné si také označovat dokoukané epizody. Aplikace podporuje i synchronizaci se známou službou Trakt.TV či přes iCloud a vyniká pěkným designem i přehledným uživatelským rozhraním.

mujRozhlas

Novinkou roku 2019 je také nová aplikace Českého rozhlasu, která přináší skutečně plnohodnotný přístup k živému vysílání i archivu veřejnoprávního rozhlasu. MujRozhlas umožňuje živý poslech všech stanic Českého rozhlasu, listování archivem jednotlivých pořadů i třeba sestavování vlastních playlistů.

Aplikace je přehledná, spolehlivá a má i svůj webový protějšek, takže uživatel má konečně možnost užít si jednotný poslechový zážitek na webu i skrze mobilní zařízení. Pokud tedy Český rozhlas alespoň sem tam „naladíte“, nová aplikace mujRozhlas by vám určitě neměla uniknout.

Zvednout to?

Aplikace Zvednout to? sice není ničím novým, ale za připomenutí stojí i tak. Různé reklamní a všemožně obtěžující hovory jsou bohužel všední realitou a aplikace Zvednout to? je skvělým nástrojem, jak se obtěžování vyhnout.

Nástroj dokáže nahlášená čísla identifikovat a u příchozího hovoru vás rovnou varovat, že se jedná například o „telemarketing“. Čísla můžete v aplikaci i sami nahlašovat a vedle toho je také blokovat, aby se vám již znova nedovolala. Pokud máte s obtěžujícími hovory problém, tato aplikace určitě stojí za instalaci.

Mapy.cz

Novinkou rozhodně nejsou ani Mapy.cz od Seznamu, ale i ty stojí na sklonku roku 2019 za další připomenutí. Mezitímco ještě donedávna byly Mapy.cz aplikací primárně pro turisty a cyklisty, v roce 2019 se staly také skvělou autonavigací. Seznam přidal funkce, jako jsou upozornění na rychlostní limity, navigace v jízdních pruzích a v neposlední řadě také podporu CarPlay. Rok 2020 proto můžete začít s mapami od Seznamu přímo na obrazovce palubního počítače vašeho automobilu.

BezRealitky

Pokud byl rok 2019 něčím skutečně charakteristický, bylo to realitní šílenství. Ceny bytů, domů i pozemků kontinuálně rostou a hledání bydlení se stalo všední starostí mnohých Čechů. Při hledáním nemovitostí ke koupi i pronájmu stojí za doporučení letos vydaná aplikace služby BezRealitky, která umožňuje zájemcům o nemovitosti a prodejcům reality komunikovat napřímo a ušetřit tak na provizi realitním makléřům.

Aplikace je plnohodnotným doplňkem k webové verzi služby a umožňuje procházet nabídky nemovitostí k prodeji i pronájmu, odesílat i přijímat zprávy, hlídat nově zveřejněné inzeráty s pomocí „hlídacího psa“ nebo třeba spravovat vlastní nabídky.

Chirp

Poslední tip je pak namířen na majitele hodinek Apple Watch. Aplikace Chirp je šitá na míru přímo Apple Watch a na zápěstí uživatele přináší plnohodnotný zážitek z využívání Twitteru. Chirp dokáže načíst celou časovou osu příspěvků, umožní dávat tweetům like i retweetovat, prohlížet profily uživatelů, umí zobrazit videa, otevírat odkazy a dokonce i psát vlastní tweety a přímé zprávy.

Aplikace Chirp je velkým příslibem dokonce i pro ty, kdo o Twitter na hodinkách nestojí, nebo tuto sociální síť vůbec nevyužívají. Dílo vývojáře Willa Bishopa totiž v první řadě demonstruje, jak moc se Apple Watch posunuly a že pro ně již mohou vznikat skutečně plnohodnotné aplikace.

Komentáře