Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Trump se dohodl s Čínou. Apple nakonec dovozní cla za iPhony, iPady a Macy platit nebude
Foto: Cage Skidmore / Flickr

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou byla po celý rok podstatným tématem. Její součástí jsou totiž i 15% dovozní cla na zboží, které do USA z Číny proudí, a tato cla se významně dotkla i Applu. Nová celní povinnost na Apple dopadla v 1. zářijový den, kdy byly do oficiálního federálního registru zařazeny první produkty firmy. iPhone, iPad a Mac měly být do registru přidány již 15. prosince. K tomu ale nakonec nedojde. Trumpova administrativa totiž s Čínou uzavřela novou obchodní dohodu.

První vlna cel v září dopadla na Apple Watch, AirPods, některá sluchátka značky Beats, počítače iMac i chytrý reproduktor HomePod. Nejklíčovější produkty Applu, tedy iPhone, iPad a Mac, v první vlně celnímu zatížení unikly. Do federálního registru ale měly být zařazeny již v neděli 15. prosince. Pro Tima Cooka tedy musí být velkou úlevou, že k tomu nakonec nedojde. Obchodní dohoda mezi USA a Čínou ruší v září zavedená cla a k uvalení těch nových již nedojde.

Aktuální domluva je zatím údajně „první fází“ dohody a dá se očekávat, že se obchodní vztahy mezi oběma velmocemi budou dále vyvíjet. Pro Apple se ale jedná o skvělou předvánoční zprávu, protože Trumpova dovozní cla měla jen ceny iPhonů navýšit zhruba o 150 dolarů, tedy zhruba 3 500 korun.

Pokud by Apple tento vícenáklad nechal dopadnout na zákazníky, podle analytika Dana Ivese by se poptávka po iPhonech smrskla o 6 až 8 %. Kdyby se naproti tomu Cookova firma rozhodla náklady navíc v rámci konkurenčního boje pohltit, významně by to ovlivnilo výši zisku firmy.

Obchodní válka a existence dovozních cel na zboží vyrobené v Číně se samozřejmě netýká jen Applu. Cookova firma ale v Číně vyrábí v takové škále, že na ni mají takovéto politické tahanice opravdu znatelný dopad. Firma má zároveň dostatek prostředků a dostatečně silné postavení na to, aby mohla ve velkém lobbovat a být s Bílým domem v úzkém kontaktu. Obrat v obchodní válce tedy může do jisté míry vycházet i právě ze snah Applu celou situaci ovlivnit. Tim Cook se ostatně osobně snažil Donalda Trumpa  od dovozních cel odradit.

Foto: Steve Jurvetson / Wikimedia Commons

Cookova firma si nicméně uvědomuje, že koncentrovat veškerou výrobu do Číny je za daných politických podmínek neudržitelné. Firma proto spolu se svými největšími dodavateli pracuje na alespoň částečném přesunu do ostatních asijských zemí. Podstatné investice jsou chystány v Indonésii a také v Indii, kde je pro Apple taktické vyrábět i s ohledem na úspěch na tamním trhu.

Bude zajímavé sledovat, jak se bude situace vyvíjet nadále. Jisté ale je, že již nyní Apple slaví malé vítězství a s ním pravděpodobně i jeho zákazníci. Ceny zařízení od Applu jsou velmi prémiové již nyní. Další zvyšování cen telefonů či třeba počítačů s nakousnutým jablkem ve znaku by pro řadu zákazníků již nemuselo být únosné.

Komentáře