Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Žádná karta, stačí iOS aplikace. Lítačka konečně převedla dlouhodobé kupóny do elektronické podoby

Jednou z významných změn, kterými nyní česká veřejná doprava prochází, je modernizace technologií pro nakupování a správu jízdenek. Zásadní součástí toho je pak lepší integrace chytrých telefonů, jež u sebe nyní vždy nosí už většina cestujících. Aplikace pro MHD v Praze a příměstské linky Středočeského kraje PID Lítačka se plnému přizpůsobení současným možnostem přiblížila včera. Po nejnovější aktualizaci si rozumí i s dlouhodobým časovým jízdným.

Aplikace provozovaná městskou firmou Operátor ICT pro pravidelné i občasné cestující zastane mnoho. Relevantní jízdní řád a konkrétní spoje dokáže najít jak na základě času, tak na základě polohy a s ní spojených dostupných dopravních prostředků. Přímo u spoje nabídne k zakoupení také odpovídající elektronickou jízdenku. Jízdenky lze navíc kupovat i dopředu a při vstupu do tramvaje či metra je jen aktivovat.

Dosud ale mobilní Lítačka nedokázala plně uspokojit potřeby majitelů dlouhodobých, měsíčních, půlročních nebo ročních jízdenek. Přidání této možnosti se původně plánovalo už před několika měsíci a pro samotnou aplikaci se jednalo o poměrně jednoduchý krok. Podle jejího provozovatele se ale čekalo na potřebnou aktualizaci odbavovacích zařízení v dopravních prostředcích.

iOS aplikace PID Lítačka

Ty byly dosud uzpůsobeny pouze na ověřování dlouhodobých jízdenek na fyzických kartách, konkrétně přímo od Lítačky, In Kartě od ČD a platebních kartách Visa a Mastercard. Jimi se bude možné prokazovat samozřejmě i nadále, možnost převést jízdenku do plně elektronické podoby v aplikaci pro iOS nebo Android je jen rozšířením.

Je přitom naneštěstí nutné se předem rozhodnout, jestli chce mít cestující dlouhodobý kupón na jízdné na fyzické kartě nebo v telefonu, obojí zároveň není možné. Jak zjistil sesterský web CzechCrunch, důvodem je ochrana proti zneužití. Jinak by totiž bylo možné, že by jeden člověk na předplacený kupón cestoval s fyzickou kartou a druhý člověk s telefonem. Umístění kuponu lze alespoň přenastavit i po jeho zakoupení.

PID Lítačka na telefonu dlouhodobou jízdenku zobrazí jako QR kód, funguje tedy velmi podobně jako například elektronický systém jízdenek ČD. Prozatím není možné je kupovat přímo v aplikaci, ale je nutné k tomu využít e-shop Lítačky. V současnosti se na integraci této funkce pracuje.

Komentáře