Inzerce      O nás     CzechCrunch  
App Store boří rekordy. Na Nový rok utržil téměř devět miliard korun, miliardového milníku dosáhl také o Vánocích
Tim Cook (Foto: FORTUNE Global Forum / Flickr)

App Store je nezastavitelná mašina. Vzhledem k tomu, že aplikace a hry jsou dnes alfou a omegou mobilního digitálního světa, není složité si odvodit, jak obrovský vliv na to má právě online obchod od Applu. Platforma má čítat zhruba 1,8 milionu titulů, přičemž značná část z nich je placená nebo funguje na předplatných (potažmo mikrotransakcích). Přičtou-li se k tomu stovky milionů uživatelů denně, lze zjistit, že v tomto rybníčku plavou vskutku velké peníze v řádech miliard dolarů.

O tom se Apple přesvědčil již několikrát, když díky vývojářům třetích stran reportoval miliardové příjmy za konkrétní období, kdy je poptávky po aplikacích a hrách největších. Zpravidla tedy o Vánocích a na přelomu roku, což se potvrdilo i teď.

Společnost z kalifornského Cupertina dnes zveřejnila nový rekord, který App Store utržil 1. ledna letošního roku. Na takzvaný New Year’s Day platforma vygenerovala tržby okolo 386 milionů dolarů. Stačilo k tomu pouhých čtyřiadvacet hodin.

Ve srovnání s 1. lednem loňského roku jde o přibližně dvacetiprocentní zvýšení. Spolu s tím Apple dodává, že stanovil nový rekord i během vánočního období, respektive od 24. do 31. prosinec. Tržby měly dosáhnout hranice 1,42 miliardy dolarů (zhruba 32,7 miliardy korun).

Až 155 miliard dolarů vývojářům

O tom, že se na App Storu točí velké peníze, svědčí i částka, kterou Apple vyplatil vývojářům od roku 2008, co online obchodu vznikl. Dohromady si tvůrci aplikací a her pro App Store přišli na zhruba 155 miliard dolarů, což je v přepočtu nějakých 3,6 bilionu korun. Zhruba 38 miliard dolarů jim mělo být vyplaceno jen v loňském roce, což je o přibližně čtyři miliardy dolarů více než v roce 2018.

App Store tak nadále zůstává hlavní entitou jablečného zaměření na služby, které čím dál více posiluje. Vloni totiž s velkou pompou spustil čtveřici nových platforem pro konzumování televizního obsahu (Apple TV+), hraní her (Apple Arcade), čtení magazínů (Apple News+) a také placení (Apple Card). Velké zastoupení má i oblíbená platební služba Apple Pay, jež skoro rok úspěšně funguje i v Česku.

Komentáře