Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple napravuje chybu v soukromí. Nový vypínač v iOS umožní zakázat systému používat polohové služby

Apple neustále zdůrazňuje, že soukromí uživatelů je pro něj naprosto zásadní, v minulém roce se ale v této oblasti sám potýkal s několika problémy. Kromě nahrávek uživatelů nezáměrně spuštěnou Siri to bylo také monitorování polohy uživatelů, i když mělo dané zařízení vypnuté systémové polohové služby. Před měsícem vysvětlil, proč se to děje a nyní podle všeho chystá změnu.

Hlavním problémem se sledováním nebyl ani tak samotný fakt jako spíš naprostá netransparentnost ze strany Applu. Výrobce na jednu stranu pravidelně představuje nové funkce a služby zamezující sběru a zpracování dat o chování uživatelů bez jejich vědomí a výslovného svolení. Na stranu druhou tyto principy pak někdy sám důsledně nedodržuje.

Na začátku prosince minulého roku se tak ukázalo, že iOS čas od času ověřuje polohu zařízení, ignorujíc zákaz používání polohových služeb systému. V nastavení jsou přitom široké možnosti vypnutí GPS pro případy mimo jeho aktivní používání, pro jednotlivé aplikace i pro různé systémové funkce. Objevený problém, přítomný u nových iPhonů 11 a 11 Pro, tak poukázal na možnost, že iOS uživateli neumožňuje něco, co by podle Applu samotného mělo.

Firma o několik dnů později vysvětlila, že se jedná o standardní chování, které lze eliminovat kompletním vypnutím polohových služeb. Systém o ověřování polohy uživatele informuje, jen mu v tomto jediném případě neumožňuje ho samostatně vypnout. Důvodem jsou UWB čipy v nových iPhonech sloužící k přesnému určování polohy na krátké vzdálenosti. Tuto technologii je v určitých oblastech nutné blokovat, telefon tedy musí pravidelně kontrolovat, zda se v dané oblasti zrovna nenachází.

Celý proces přitom probíhá přímo na zařízení a informace o poloze v tomto případě nejsou zasílány do Applu ani nikam jinam. K tomuto ujištění pak Apple dodal, že v blízké době do nastavení iOS přidá nový přepínač, kterým půjde i toto chování samostatně zakázat.

Přesně tento přepínač se o měsíc později objevuje ve zkušební verzi iOS 13. 3. 1. Jakmile aktualizace systému vyjde, měl by být dostupný v Nastavení – Soukromí – Polohové služby – Systémové služby. V anglické verzi iOS bude přepínač označen jako Networking & Wireless, česká verze zatím není známa. Systém před vypnutím této funkce upozorní, že se pravděpodobně projeví na fungování Bluetooth, Wi-Fi a ultra-širokopásmového čipu.

Komentáře