Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Pay u českých dopravců. FlixBus i České dráhy službu již podporují, RegioJet se na to chystá v létě
Foto: RegioJet

Apple Pay je na českém trhu oficiálně podporováno již téměř rok a podle očekávání se integrovalo na výbornou. Platební službu nyní podporuje drtivá většina tuzemských bank, přičemž velkou popularitu má také v rámci ostatních mobilních aplikací, které nabízí e-shopové rozhraní. Velký smysl pak dává i pro autobusové nebo železniční dopravce, jež na vlnu Apple Pay postupně nasedají.

První dopravní společností, která Apple Pay do své aplikace pro iOS implementovala, byl FlixBus. Stalo se tak hned během února loňského roku, respektive debutového měsíce jablečné platební služby Applu v Česku. V rámci ní mohou uživatelé jednoduše navolit jízdenky a následně je v dalším kroku zaplatit pomocí Face ID nebo Touch ID, a to kliknutím na volbu Zaplatit pomocí: Apple Pay.

Jednoduché, bezpečné a spolehlivé. V době, kdy lidé (především pak cestující) potřebují rychle jednat a spontánně kupovat příslušné spoje, jde o naprosto ideální možnost. Není tedy divu, že se po integraci Apple Pay ze strany zelených autobusů začali uživatelé zajímat, kdy stejná možnost dorazí i ke konkurenci. Zejména k Českým drahám, RegioJetu a Leo Expressu.

Apple Pay v aplikaci FlixBus

Apple Pay pro národního dopravce

FlixBus byl dlouhou dobu jediným důležitým dopravcem operujícím v Česku, který Apple Pay nabízel. Až po necelém roce, respektive začátkem letošního ledna, se stejnou podporou přišly i České dráhy. Národní dopravce zahrnul Apple Pay přímo do spolehlivě fungující aplikace Můj vlak a nabídl tak majitelům iPhonů dobrou možnost, jak v rámci pár vteřin pořizovat jízdenky.

Implementace navíc přišla ve správné době, kdy České dráhy výrazně modernizovaly po stránce digitálních technologií, což dokazuje zejména vybavení až 1 600 průvodčích po celé zemi bezkontaktními platebními terminály, v rámci kterých lze používat i právě Apple Pay z iPhonu nebo Apple Watch (potažmo i Google Pay u zařízení s operačním systémem Android).

Foto: Stanislav Dusík / Wikimedia Commons

Zajímavé je i to, že v tichosti uvedla podporu Apple Pay také aplikace IDOS, která ji oznámila pouze v aktualizačním popisu v profilu na App Storu. V případě využívání této aplikace pro nákup autobusových nebo vlakových jízdenek se pak stačí proklikat k samotnému placení, kde se nabízí možnost pro Apple Pay.

RegioJet vyhlíží léto

Ze známých dopravních hráčů chybí ještě dva – RegioJet a Leo Express. Ti, kteří využívají žluté vlaky a autobusy firmy podnikatele Radima Jančury, se na Apple Pay mohou během několika měsíců. Pro magazín AppleCrunch to uvedl samotný RegioJet a dodal, že zatím čekají na zahrnutí této možnosti ze strany platební brány GPE.

Podle všeho by tato implementace měla přijít ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku a pokud vše půjde podle předem nastaveného scénáře, RegioJet by Apple Pay spustil v létě. Protože firma operuje s iOS aplikací Jízdenky, bude Apple Pay dostupné tam, a to pravděpodobně v podobném stylu, jako mají FlixBus a České dráhy, respektive aplikace Můj vlak.

Aplikace Jízdenky od RegioJetu

Zbývá Leo Express. Ten na dotaz AppleCrunch zatím neodpověděl, takže zatím nelze s jistotou nic tvrdit. Podle informací ze srpna minulého roku však na integraci „pilně pracuje“, takže lze očekávat, že se letos objeví. Přesnější termín nicméně není známý.

Komentáře