Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple v roce 2020. iPhone vstoupí do nové éry, ožije model SE a zvýší se důraz na Macy

Stejně jako každý rok i letos Apple chystá několik zásadních aktualizací, o kterých už máme alespoň okrajovou znalost a zhruba víme, co očekávat. Změny se mají projevit napříč snad celým hlavním produktovým portfoliem, tudíž se dotknou jak iPhonů, tak i iPadů, Apple Watch a MacBooků.

Podívejte se proto, jaké klíčové novinky nás v letošním roce čekají a v jaké části nadcházejících dvanácti měsíců bychom se jich mohli dočkat.

Nástup nové generace iPhonu SE

O nové, aktualizované verzi iPhonu SE se již mluví několik let. Apple na tento model nesáhl od jeho debutu v roce 2016, kdy dorazil na trh jako dostupnější alternativa pro příznivce iOS a rázem se stal oblíbenou možností všech, kteří chtěli iPhone, ale odolávali cenám přesahujících dvacet tisíc korun.

První polovina roku 2020 by tak měla patřit jeho nové generaci, která by vycházela z iPhonu 8. Patrně tak půjde o logickou recyklaci ověřeného designu, který veřejnost baví od modelové řady 6, akorát do něj Apple vměstná aktuální hardware potřebný pro optimální chod zařízení v této době a možná lepší kameru.

Zůstane i Touch ID, s nímž má firma mimo jiné plány v nových vlajkových iPhonech, obdrží výkonný čip A13 a podle všeho až 3GB paměť RAM. Co se týče velikosti, s největší pravděpodobností půjde o jedno úhlopříčkové provedení (4,7 palce). Cenově se má pohybovat na přibližné hranici 13 tisíc korun.

Apple Watch s nativním měřením spánku

Apple Watch zažily velkou změnu v roce 2018, kdy je Apple vybavil modernějším designem, o něco větším displejem a výrazně rychlejšími odezvami. To se očekává i letos u očekávané generace Series 6, která by měla být na první pohled „stejná“, ale přicházela by s výkonnějšími vnitřnostmi.

Nový model by navíc měl dorazit s jednou z nejprobíranějších funkcí, a sice se systémovou schopností pro měření spánku. Ta všem předchozím modelům dosud chyběla a uživatelé po ní hlasitě volají. Očekává se také lepší odolnost vůči vodě a prachu a také rychlejší Wi-Fi, respektive Cellular (který však pro Čechy zatím nedává smysl).

Ještě lepší iPady Pro

iPad Pro dnes patří mezi to nejlepší, co trh s tablety nabízí. Apple nicméně nechce usnout na vavřínech a vzhledem k tomu, že vloni aktualizaci této řady přeskočil, předpokládá se, že nastane letos. Největší změnou by pak neměl být design, který ponechá totožný, ale novinky v oblasti kamerových schopností.

Nové iPady Pro (opět ve dvou velikostních variantách) nabídnou profesionálnější zadní kameru, jež má kopírovat čtvercový styl u iPhonů 11, respektive 11 Pro, díky níž by Apple měl být schopen přidat novou funkci pro lepší mapování trojrozměrných objektů v okolí a jejich překlápění do digitální podoby, kterou by uživatelé mohli upravovat (třeba s pomocí stylusu Apple Pencil).

Očekává se i příchod rychlejšího Face ID a dost možná i nahrazení OLED displeje u 12,9palcové verze za takzvaný mini-LED, který dokáže nabídnout to stejné jako OLED, avšak v mnohem tenčím provedení. Je tedy možné, že největší iPad Pro zaznamená zmenšení, co se týče jeho tloušťky.

Vlajkové iPhony s hranatějším designem

I když iPhony stagnují, stále se jedná o klíčová zařízení v ekosystému Applu a uživatelé je vyhlíží roky dopředu. Ještě v době, než dorazila aktuální generace, se probírala právě letošní řada, která by měla přinést velké změny, co se týče vzhledu. Cupertinská firma totiž patrně upustí od zaobleného designu a vrátí se zpět k „hranatějším“, industriálnějším kořenům.

S tím dorazí i nové úhlopříčky, nyní o velikostech 5,4, 6,1 a 6,7 palce, přičemž ta nejmenší může znamenat aktualizaci modelu 11. Proslýchá se také, že 6,1palcová varianta dorazí ve dvou verzích – levnějším a dražším (byť se zatím neví, v čem bude hlavní rozdíl; teoreticky v LCD oproti OLED). Podzim letošního roku tak slibuje až čtyři nové iPhony.

Nové velikosti iPhonů (Foto: Ben Geskin / Twitter)

Co se týče dalších parametrů, je jasné, že dostanou výkonnější čipy, potenciálně i větší paměť RAM a zrychlí se jim Face ID. Uživatelé si samozřejmě přejí i zmenšení horního výřezu pro technologie TrueDepth, což je také ve hře. Spekuluje se i o Touch ID uvnitř displeje a podpoře 5G, i když jde zatím o vcelku nepravděpodobné tahy na rok 2020.

Nůžkový MacBook Pro

Ihned poté, co Apple představil šestnáctipalcový MacBook Pro se staronovým nůžkovým mechanismem kláves, který nahrazuje nespolehlivý motýlkový, začalo se proslýchat, zda se tato klávesnicová struktura vrátí i do varianty s 13 palci. A podle dostupných informací je to více než pravděpodobné.

Apple by se měl minimálně u MacBooků Pro skutečně vracet ke kořenům a snažit se je vybavit tak, jak si přejí profesionální uživatelé. To se týká nejen klávesnice, ale i dotykového panelu Touch Bar, který má ve třináctipalcovém provedení tohoto stroje upustit od nahrazování tlačítka Escape a vrátit mu jeho fyzickou podobu.

AirTags a nové operační systémy

Opomeneme-li nutný příchod aktualizací iOS, iPadOS, watchOS, macOS i tvOS, na které se ještě v budoucnu podrobněji zaměříme, předpokládá se příchod zcela nového doplňku Applu – AirTags. Prakticky půjde o malá kulatá zařízení na baterku, která budou určena pro připnutí na konkrétní předměty (například batoh nebo klíče) a uživatelé budou díky nim moci sledovat, kde se jejich věci nachází, potažmo jestli je neztratili (a kde).

Vše má být založeno na signálu Bluetooth, který bude využíván i od naprosto cizích lidí, a to zcela anonymně prostřednictvím unikátních bezpečnostních klíčů.

Foto: 9to5Mac

Komentáře