Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Co je to počítač? Dnes před deseti lety Steve Jobs představil první iPad
Steve Jobs při představení prvního iPadu v roce 2010. (Foto: Mike Lee / Flickr)

Představení iPodu v roce 2001 znamenalo, že pro Apple už budoucnost elektroniky nespočívá jen v desktopových počítačích a laptopech. V průběhu následujících několika let se vykrystalizovala možnost vytvořit nový typ zařízení, v zásadě počítač, který se vejde do ruky. Vlivem okolností se jím nejdříve stal iPhone, po Newtonu z 90. let ale v roce 2010 následoval druhý tablet Applu. Poslední velký nový produkt éry Steva Jobse dnes slaví desáté výročí od svého představení.

Vždyť je to jenom přerostlý iPhone, který neumí volat. Ten název připomíná ženské hygienické potřeby. Není to vůbec užitečné – pouze hračka ke konzumaci obsahu. iPad se, podobně jako předchozí nové typy zařízení z Cupertina, nevyhnul mnoha kritikám omezenosti funkcí ani výsměchu. Nic z toho mu ovšem (opět jako v dřívějších případech) nezabránilo ve velkém úspěchu.

Pro značnou část lidí zajímajících se o technologie bylo zklamáním použití iOS místo desktopového operačního systému, Jobs ale iPad představil jako zařízení mezi iPhonem a MacBookem. Svoje sousedy mělo doplňovat, ne nahrazovat a v několika podstatných směrech poskytnout lepší zkušenost než kterýkoliv z nich. 

Od té doby svůj tablet, následující koncept Applu, představilo plno dalších výrobců a do několika let od svých snah přijít s lepší nabídkou v zásadě upustilo. Byli sice schopni přiblížit se hardwaru, jeho zajímavost ovšem spočívá v kombinaci se softwarem a později i službami, které konkurence nikdy nebyla schopna dodat v odpovídající kvalitě. V centru přitom paradoxně stojí nejdříve kritizované použití platformy iOS a silná motivace vytvářet zcela nové verze aplikací pro větší dotykový displej.

Spolu s tím, jak rychle rostla nabídka propracovaných tabletových aplikací pro iPad, opadal zájem o jejich přenesení na Android. Navíc zatímco Apple nabízel pouze jeden poměrně výkonný prémiový tablet, konkurenci zaplavily levné obdoby netbooků, na které si dnes už také skoro nikdo nevzpomene. I když Jobs mluvil zejména o sledování videí, prohlížení internetu, správě e-mailů a čtení knih, skvělé zpracování těchto funkcí vyžaduje odpovídající zařízení. Hardware bez softwaru je k ničemu a opak platí také.

Dnes má tablet Applu snad trochu zvláštní pozici, jelikož se stále přibližuje plnohodnotnému počítači, ale v některých ohledech ho stále nezastoupí. Není přitom tak docela jasné, jestli je důvodem nedostatečně sofistikovaný software nebo hardware, který pro některé úkony působí zbytečně nepřirozeně. Pro jiné je ovšem naopak skvělý, jak nedávno ukázaly například reklamy ukazující proces vzniku plakátů pro seriály na Apple TV+. Letos se pak očekává novou generaci iPadů Pro se snad ještě větším výkonem a lepším příslušenstvím. Cílem rozsáhlé modelové řady tabletů Applu je ale nakonec zaujmout potenciálně jakýkoliv typ uživatele, od konzumenta, přes studenta až po některé profesionály.

iPad Pro se snaží co nejvíce přiblížit idee počítače jako velkého dotykového displeje

První iPad měl 9,7palcový displej, jednojádrový procesor A4, 256MB RAM a maximálně 64 GB paměti za pro mnohé překvapivě nízkou cenu pod 600 dolarů (zhruba 14 tisíc korun). Dnes tyto hodnoty působí poněkud směšně, tablety Applu se ale staly jedněmi z jeho nejdéle použitelných zařízení. Nezanedbatelnému množství uživatelů i dnes stále plně dostačují i více než sedm let staré modely. Ty nejnovější jsou naopak schopné konkurovat i vyšším konfiguracím MacBooků Pro a mají ambice být jejich alternativou.

Tento status Jobs iPadu původně ani zdaleka nesugeroval, nicméně už před deseti lety ho považoval za budoucnost počítačů. Od té doby se jich prodalo přes 400 milionů a v roce 2017 Apple vydal reklamu obsahující památnou a nenáviděnou hlášku „Co je to počítač?“. Je otázkou, jestli podobná situace v blízko budoucnosti skutečně nastane, iPad nicméně umí stále víc a tento rozvoj s nejvyšší pravděpodobností bude pokračovat.

Komentáře