Inzerce      O nás     CzechCrunch  
FBI Applu zatrhla šifrování záloh v iCloudu, vyšetřovatelé jich loni „pročetli“ 24 000 za půl roku
Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Apple svá zařízení často staví do pozice svatých grálů z hlediska soukromí a z důsledné ochrany dat uživatele činí svou doménu. Přístup k soukromí coby k základnímu lidskému právu Apple využívá i k vymezení sebe sama vůči společnostem jako Google či Facebook. Cookova firma ale na tomto poli čím dál častěji naráží na odpor FBI. Podle posledních zpráv agentury Reuters musel Apple kvůli odporu federálního úřadu pro vyšetřování dokonce upustit od chystaného šifrování záloh na iCloudu.

K diskuzím mezi Applem a FBI o šifrování záloh v iCloudu údajně došlo již před dvěma lety, ale až dosud informace nevypluly na povrch. Apple měl dle šesti zdrojů obeznámených se situací (čtyř z FBI a dvou z Applu) plánovat koncové šifrování záloh putujících do iCloudu, ale na přání FBI plán „zatrhl“, jelikož by něco takového mohlo vážně ublížit vyšetřování zločinů.

Tento příběh má dle Reuters ukazovat, že ačkoli si Apple před veřejností hraje na tvrdého ochránce soukromí dat, a to i před vyšetřovacími orgány, v pozadí je vůči FBI o poznání vstřícnější. Toto téma velmi ožilo poté, co se mezi Applem a FBI opět rozhořel spor o odemčení iPhonů spojených s vražednou střelbou, tentokrát na námořní základně Pensacola na Floridě.

Apple se s FBI dostal veřejně do křížku, když po něm vyšetřovatelé chtěli odemknout iPhone střelce a jeho komplice, ale Apple asistenci odmítl, jelikož prý nemá žádný způsob, jak zaheslovaný iPhone odemknout bez toho, aby do svého hardwaru a softwaru cíleně integroval „zadní vrátka“. To Apple považuje za velmi nebezpečné a přistoupit k tomu nechce.

Ačkoli firma vyšetřovatelům předala informace o účtech obou uživatelů a vyšetřovatelům poskytla množství dat z iCloudu obou podezřelých, FBI, státní zástupce i samotný prezident Donald Trump proti Applu tvrdě vystoupili a nařkli jej, že nechce pomáhat své zemi.

Za neprůstřelným šifrováním svých zařízení bez ohledu na přání vyšetřovatelů si Apple před veřejností tvrdě stojí. Ukazuje se ale, že za zavřenými dveřmi je Cookova firma vůči požadavkům FBI přeci jen výrazně otevřenější. Ona data z iCloudu, která Apple vyšetřovatelům předával, jsou totiž právě zálohy zařízení, které je Apple schopen dešifrovat a autoritám předat v čitelné podobě.

Apple nechce riskovat střet s veřejnými činiteli

Kdyby firma navzdory přání FBI ke koncovému šifrování záloh přistoupila, něco takového by možné nebylo. Apple přitom od zavedení šifrování záloh ustoupil právě na nátlak FBI, na základě kterého právníci Applu implementaci této novinky zastavili.

Zdroj Reuters to odůvodňuje tím, že Apple nechtěl riskovat střet s veřejnými činiteli kvůli ochraně kriminálníků a nechtěl autoritám zavdávat motiv k protlačení nové legislativy namířené proti šifrování. „Rozhodli se, že nebudou tygra znovu tahat za ocas,“ sdělil zdroj Reuters s odkazem na soudní tahanice okolo odemčení iPhonu vraha ze San Bernardina.

Dnes již víme, že vyšetřovatelé se do zamčených telefonů často dostanou i bez pomoci Applu. Na dešifrování iPhonů existují speciální hardwarová zařízení a FBI navazuje spolupráci i s různými hackery, kteří dokáží bezpečnostní díry minimálně ve starších iPhonech nalézt. Právě přístup k datům v iCloudu je ale pro vyšetřovatele ještě klíčovější, jelikož díky nim může být podezřelý prověřen bez toho, aby věděl, že jej někdo vyšetřuje.

Z reportu Applu se dá vyčíst, že americké úřady s využitím klasických soudních nařízení jen za první pololetí minulého roku prověřovaly na 6 000 účtů podezřelých, a to ve více než 1 500 případech vyšetřování trestné činnosti. Apple dodává, že alespoň některá data vyšetřovatelům poskytl v 90 % případů. Ještě více případů prověřování pak bylo spojených s tajnými službami. Ty po Applu během prvního pololetí 2019 požadovaly data spojená s více než 18 000 účty.

Špatnou zprávou pro vyšetřované je, že jelikož Apple k šifrování záloh nepřistoupil, mnoho jejich dat může být autoritám předáno v čitelné podobě. Vyšetřovatelé tak mají přístup ke kontaktům uživatele, zprávám iMessage, zprávám na WhatsAppu a podobně. Výjimkou jsou hesla či zdravotní data, která Apple šifruje a přístup k nim nemá ani on.

Komentáře