Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone 9 v ohrožení. Čínská výroba nového telefonu může být ovlivněna šířícím se koronavirem
Render očekávané nástupce iPhonu SE (Foto: OnLeaks, iGeeksblog)

Čína v poslední měsících čelí nebezpečené epidemii v podobě nového typu koronaviru, označovaného jako 2019-nCoV. V nejlidnatější zemi světa si již tato nákaza vyžádala nejméně 106 obětí, přičemž je registrováno více než čtyři tisíce nakažených. Ačkoliv jde o tragickou záležitost, která se dostává i za hranice Číny, v kontextu s Applem nemusí jevit žádné větší souvislosti. To by ovšem firma pod vedením Tima Cooka nesměla na březen chystat nový iPhone.

Je veřejně známo, že drtivá většina jablečných telefonů se montuje v čínských továrnách. Především pak pod hlavičkou společností jako Foxconn a Pegatron. Apple čínské pracovní síle stále důvěřuje a jak se ukazuje, patří mezi ty nejlepší, co se přesnosti a nízkých nákladů týče. Tady není třeba debatovat. Problém je však v tom, že i tyto firmy reflektují šíření tohoto koronaviru a pochopitelně se snaží chránit své zaměstnance nutnými úlevami.

I když je město Wu-Chan (epicentrum nákazy) od hlavních továren v Čeng-čou a poblíž Šanghaje vzdálené více než pětset kilometrů, neznamená to, že tyto oblasti nejsou vystaveny riziku. Z toho důvodu jsou tisícovkám tamních zaměstnanců nařízeny pobyty doma, což výrazně zpomaluje probíhající výrobu. A právě proto je včasné vydání nového iPhonu, respektive nástupce iPhonu SE, v ohrožení.

Tim Cook (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Původní plán měl znít tak, že Apple nařídí výrobu během února, aby se do března stihlo vyrobit dostatečné množství kusů, které by tentýž měsíc po očekávané jarní tiskové konferenci Cookovy firmy mířily k prvním zájemců. Jak ovšem uvádí Mark Gurman z agentury Bloomberg, je dost možné, že se celý proces v důsledku nákazy zpozdí. Ostatně to předpokládají i analytici.

Zpoždění však nemusí být nijak radikální, ale zatím nelze předem nic stoprocentně tvrdit. Jedno je však jisté: Apple skutečně chystá nový model iPhonu s levnější cenovkou, který by mohl bavit především ne tolik náročné uživatele, jež současně chtějí ušetřit. Takzvaný iPhone 9 má přijít v obdobném těle jako iPhone 8, ale bude nabízet lepší kameru, procesor a dost možná i sklo v kouřovém odstínu. Součástí bude i Touch ID namísto Face ID.

Foto: OnLeaks, iGeeksblog

Komentáře