Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Irsko a Apple proti EU. Irský premiér ocení Tima Cooka za 40 let investic Applu v zemi
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Mike Bloomberg / Flickr)

Velké technologické firmy jsou známé tím, že rády využívají takzvaných daňových rájů a za centra svého podnikání tedy volí místa, která pro ně budou z hlediska povinných odvodů výhodná. Jednou ze zemí, která dlouhodobě láká investory na svůj výhodný daňový systém, je Irsko a právě v této zemi má proto důležité zastoupení celá řada světoznámých korporací.

V Irsku mohutně působí i Apple, který zde má evropskou centrálu, a Irové si toho podle všeho patřičně váží. Prvním muž Applu Tim Cook si proto již 20. ledna dojede pro ocenění od irského premiéra, které bude uděleno ku příležitosti výročí čtyřiceti let od prvních investic Applu v této zemi na Britských ostrovech.

Se zprávou o tom, že ministerský předseda Leo Varadkar předá Timu Cookovi toto ocenění, přišla irská investiční agentura IDA. Předání ovšem může způsobit jisté kontroverze. Faktem sice je, že je Apple se svými 6 000 irskými zaměstnanci jedním z největších zaměstnavatelů v zemi, jenže daňové počínání Applu vůči Irsku je velkým trnem v oku Evropské komisi.

Výkonný orgán Evropské unie vyměřil Applu doplatek na dani ve výši 13 miliard eur. Ten má firma Irům zaplatit, ačkoli dle irské vlády je vše v pořádku a Apple na daních nedluží. Dle dohody Applu s irskou vládou totiž mohla kalifornská firma od roku 2003 „legálně“ platit na korporátních daních z příjmů pouze 1 % z evropských výdělků a od roku 2014 to mělo být dokonce pouhých 0,005 procenta.

Něco takového se ale nelíbí eurokomisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager, podle níž „členské státy EU nemohou dávat daňové benefity vybraným firmám bez ohledu na to, jestli jsou z Evropy nebo jestli jsou velké či malé“.

Proti tomuto rozhodnutí se Apple odvolal a jak již bylo řečeno, nesouhlasí s ním ani irská vláda. Jiný názor na doplatek daně má irská opozice v čele se stranou Sinn Fein, která vládu za odmítání peněz kritizuje a ráda by, aby za ně postavila dostupné bydlení a nemocnice. Celý případ možná potrvá i roky, než evropské soudy vynesou finální verdikt.

Margrethe Vestager, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Evropské komise (Foto: Friends of Europe / Flickr)

Apple nicméně na nic nečekal a začal v průběhu května minulého roku posílat na účet irské vlády první splátky. Po přibližně čtyřech měsících pak firma splatila celou „dlužnou“ částku ve výši 13,1 miliardy eur (+ úrok 1,2 miliardy eur). V přepočtu tak do Irska doputovalo něco přes 360 miliard korun, které leží na svěřeneckém účtu, kde peníze budou do té doby, než se kontroverzní situace mezi Applem, Irskem a Evropskou komisí definitivně vyřeší.

Tato situace ale nic nemění na tom, že si Tim Cook své ocenění odnese. Vláda si váží, že Apple v Irsku dlouhodobě investuje a je nutné poznamenat, že irská ekonomika je na lákání velkých zahraničních investorů postavena. „Nikdy bychom zahraniční investici nebrali za samozřejmou,“ komentoval za irskou investiční agenturu IDA Martin Shanahan.

Komentáře