Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Obrana před šikanou nebo omezení diskuze? Twitter dá uživatelům možnost určit, kdo bude odpovídat na tweety

V digitální době, kdy se velká část našich každodenních diskuzí odehrává na internetu, je velká pozornost věnována nejen tomu, jak firmy jako Facebook nebo Twitter diskuzi umožňují, ale také omezují. Právě druhá sociální síť zmiňovaná se teď odhodlala k poměrně zásadnímu kroku – dá totiž nově možnost uživatelům omezit, kdo bude odpovídat na jejich tweety.

Novinku firma oznámila na veletrhu CES v Las Vegas. Technicky půjde o poměrně nenápadnou funkci v aplikaci. Při tvorbě tweetu bude moci uživatel určit, jestli diskuzi pod svým příspěvkem nechá neomezenou, nebo ji omezí na lidi, které sleduje a na tweetu označí, případně pouze označení. Díky volbě Statement pak může diskuzi zablokovat úplně.

V případě že se uživatel rozhodne diskuzi omezit, ostatním uživatelům se u tweetu tato skutečnost zobrazí. Nová funkce ovlivní stovky milionů lidí po celém světě a tak se jedná o velmi delikátní věc.

Takto bude vypadat nová koverzace možnost na Twitteru

Viceprezident Twitteru Kayvon Beykpour tvrdí, že primární motivací bylo dát uživatelům větší kontrolu nad diskuzemi: „Myslíme si, že v tomto existuje analogie s běžnou lidskou komunikací v každodenním životě,“ upřesnil. Logicky si i v každodenním kontaktu vybíráme s kým chceme diskutovat.

Šéfka konverzací Twitteru Suzanne Xie rámovala novou funkci nikoliv jako omezení, ale rozšíření funkcí. „V současné době máme na Twitteru konverzace, ve kterých participují všichni, nebo soukromé zprávy. Je tu tak celé spektrum konverzací, které na Twitteru zatím nejsou,“ řekla na podporu nového pravidla s tím, že staví na již zavedené možnosti, která dovoluje některé odpovědi skrýt.

Faktem je, že nová funkce (pakliže bude dostupná všude) nejspíš z Twitteru udělá platformu na více účelů. Pro uživatele, kteří se potýkají například se šikanou nebo internetovými trolly, také nabídne nástroj na to, aby mohli síť nadále používat. To je bezesporu problém, se kterým se potýká nejen Twitter.

Posunutí problému na jiné místo

Jenže ochrana před šikanou se dostává do křížku s politickými zájmy a nevyhnutelnou možností omezení diskuze. Například pokud se politik či politička rozhodne nastavit u příspěvku, že ho nebo jí budou moci komentovat jen lidé, které sleduje (tedy z velké části podporovatelé).

Twitter

Pod takovými tweety by tak vznikala jednostranná debata, která by mohla vyvolávat dojem, že neexistují kritici daného politika nebo političky. Prozatím není jasné, jak se Twitter bude s podobnými případy vypořádávat. Nicméně stále bude zachována neomezená možnost reagovat na příspěvky v podobě retweetu (sdílení) nebo přidání lajku.

Nová funkce na Twitteru ovšem nijak neomezí viditelnost tweetů, ty stále bude moci vidět kdokoliv, pakliže twitterový účet není zapnutý v soukromém módu. Jak píše Josh Constine na magazínu TechCrunch, nová pravidla ani tak neodpudí šikanu zcela pryč jako spíš přesunou problém jinam – nic ostatně nadále nebrání trollům tweetnout dané osobě přímo nebo ji kontaktovat jinak.

Komentáře