Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Pohádka o nekonečném soukromí končí. Apple kvůli zneužívání dětí prochází fotky uživatelů
Tim Cook

Letošní veletrh spotřební elektroniky CES v Las Vegas byl z pohledu fanoušků Applu zajímavějším než obvykle. Na veletrhu, který cupertinskou firmu obvykle nechává chladnou, se totiž po dlouhých letech oficiálně objevil zástupce Applu. Firma na veletrh vyslala Jane Horvath, svou šéfku zodpovědnou za soukromí uživatelů. Ta vystoupila v rámci panelové diskuze zaměřené právě na ochranu soukromí a ačkoli byly očekávány spíše obecné proklamace o důležitosti soukromí, z diskuze nakonec vyplynula velmi zajímavá informace, které možná řadu uživatelů velmi překvapí.

Jak informoval The Telegraph, Jane Horvath na konferenci sdělila, že Apple využívá speciální screening fotografií uživatelů a zkoumá, zda mezi obrázky nejsou fotografie dokládající ilegální chování, konkrétně zneužívání dětí. Oznámení přišlo ve chvíli, kdy jsou technologické firmy pod tlakem, aby dělaly více ve věci boje se zločinem. Informace od Horvath ale tak trochu boří mýty o neprůstřelném soukromí uživatelů Applu a je značně v rozporu s dosavadními proklamacemi společnosti.

Šéfka soukromí v Applu v rámci konference prozradila, že jakmile Apple z obrázků odhalí případ zneužívání dětí, danému uživateli je zablokován účet. Horvath nicméně nijak neupřesnila, jaký je mechanismus odhalování inkriminujících fotografií.

Jane Horvath (Foto: William & Mary/YouTube)

Nová informace je zajímavá především v kontextu toho, že Tim Cook soukromí opakovaně označil za základní lidské právo. Jeho firma navíc dlouhodobě bojuje a autoritami, které po firmě chtěly dešifrovat zařízení patřící osobám spojeným s trestnou činností. Nejznámějším případem byl ten, kdy se FBI chtěla dostat do iPhonu teroristy ze San Bernardina.

Cookova firma odmítla federálním vyšetřovatelům pomoci a nešetřila prohlášeními o tom, že soukromí uživatele je potřeba chránit bez výjimek a vytvářet díry ve vlastním šifrováním je zkrátka nepřípustné. Stejně jako u případu ze San Bernardina firma postupovala i minulý měsíc, kdy FBI o prolomení šifrování žádala v souvislosti s vrahem tří lidí při střelbě na námořní základně na Floridě.

„Koncové šifrování je kriticky důležité kvůli službám, na které spoléháme… Zdravotní data, data o platbách. Telefony jsou poměrně malé, ztrácí se a bývají ukradeny. Musíme zajistit, že pokud přijdete o své zařízení, nedáváte na odiv také svá citlivá data,“ vysvětlovala Jane Horvath v rámci panelu.

FBI se do telefonu teroristy ze San Bernardina s pomocí externí firmy údajně nakonec stejně dostala, ale Apple z celého případu vykřesal opravdu mnoho publicity a opírala o něj svou zásadovost ve spojitosti s ochranou soukromí. Na tyto případy došla řeč i v Las Vegas a Horvath případné prolamování šifrování komentovala následovně: „Toto není cesta, kterou řešíme problémy,“ a dodala: „Začali jsme využívat některé technologie, které nám pomáhají odhalovat materiály dokládající zneužívání dětí.“

Technologii poté komentoval i mluvčí firmy, který odkázal na prohlášení na webu Applu: „Apple je zavázán chránit skrze svůj ekosystém děti, kdykoli jsou naše produkty využívány, a pokračujeme v podpoře inovací na tomto poli.“

Na webu pak dále stojí: „V rámci tohoto závazku Apple využívá technologii porovnávání obrázků, která pomáhá najít a nahlásit případy zneužívání dětí. Podobně jako spamový filtr v mailu, náš systém využívá elektronické podpisy, aby hledal případy možného zneužívání.

Účty obsahující materiály ukazující zneužívání dětí porušují podmínky požívání našich služeb a jakýkoli účet, u kterého takové materiály nalezneme, bude zablokován.“

Tim Cook (Foto: ICDPPC)

Jak již bylo řečeno, není známo, jakou technologii Apple ke skenování fotografií uživatelů využívá. Ostatní technologické firmy jako Google, Facebook či Twitter nicméně využívají filtrovací systém nazvaný PhotoDNA. V rámci něj jsou obrázky porovnávány s databází fotografií, jež byly dříve identifikovány coby závadné. Firmy se tak snaží předejít tomu, aby se na sociální sítě či třeba do výsledků vyhledávání dostávaly takové obrázky, jejichž obsah by z různých důvodů neměl být veřejně k vidění.

Ať už ale Apple pro účely odhalování zneužívání dětí využívá jakoukoli technologii, jisté je, že jeho příběh o nekonečném soukromí uživatele získává trhliny. Pokud takováto technologie pomůže v boji proti zneužívání mladistvých, je to samozřejmě dobře. I tak ale tyto informace vzbuzují mnoho otázek a dokazují, že soukromá data v dnešní technologické společnosti přestávají existovat.

Komentáře