Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Posílení umělé inteligence. Apple koupil důležitého hráče na poli AI a zvyšuje důraz na drony

Společnosti velikosti Applu se k akvizici menších firem a startupů uchylují velmi často a ne každá akvizice je proto hluboce mediálně rozebírána. Poslední nákup ze strany Applu ale za zmínku stojí. Apple totiž koupil startup Xnor.ai, který se specializuje na technologie spojené s umělou inteligencí pro využití v nízkoenergetických zařízeních. Akvizice v údajné výši 200 milionů dolarů  navíc okamžitý dopad na uživatele domácích kamer Wyze, do kterých Xnor.ai doposud dodával technologii rozpoznávání osob.

Produktová řada kamer Wyze nalákala zákazníky především na kvalitní technologii rozpoznávání osob za pomoci umělé inteligence. Přidaná hodnota tohoto zařízení pak spočívala primárně v tom, že veškeré procesy spojené s rozpoznáváním probíhají přímo na zařízení, což eliminuje všemožné bezpečnostní rizika spojená s putováním dat do cloudu.

Jenže uživatelé kamer Wyze se v listopadu dozvěděli, že tato funkce bude v polovině ledna vypnuta, protože dodavatel technologie s firmou nečekaně rozvázal kontrakt. Ukončení smlouvy bylo tak trochu záhadou a až nyní se dozvídáme, proč k němu došlo. Startup Xnor.ai koupil Apple a malá firma ze Seattlu se tedy s nejvyšší pravděpodobností přesune přímo do jejich tamních kanceláří.

Společnost Wyze přislíbila, že funkci rozpoznávání osob obnoví, a to skrze vlastní řešení, které si firma vyvíjí. Poněkud zarážející ale je, že funkce má přijít „letos“ a s přesnějším termínem zatím firma nepřichází. Vzhledem k tomu, že rok právě začal, majitelé kamer Wyze si na funkci, kvůli které produkt kupovali, mohou klidně počkat i velmi dlouhou dobu. Zároveň není jasné, jak bude funkce stavěna, tedy jestli bude k identifikaci osob a výpočtům s tím spojeným docházet přímo na zařízení, nebo v cloudu.

Apple každopádně získal na pohled velmi technologicky vyspělou firmu, která by mu mohla pomoci dále posouvat jeho ekosystém zařízení pro domácnost. Součástí frameworku HomeKit je ostatně i technologie Secure Video, díky níž se uživatel na svém zařízení může například podívat, kdo právě zvoní u dveří. Kvalitní technologie detekce osob by jistě našla využití i zde.

Společnost Xnor.ai razí motto „Umělá inteligence všude, pro každého“ a teoreticky tedy může Applu pomoci tuto technologii dále „demokratizovat“ a šířit napříč svými systémy a zařízeními. Její systémy totiž zvládají běžet na malých a energeticky úsporných zařízeních, jako jsou právě malé kamerky. Ostatně i samotná firma Xnor.ai vyvinula svou vlastní kamerku s AI poháněnou výhradně solární energií.

HomeKit umožňuje ovládat chytrou domácnost jakýmkoliv zařízením Applu

Personální investice do dronů

Není to ale jen umělá inteligence, na kterou se Apple v posledních týdnech zaměřil v rámci svých akvizic. Za zmínku stojí i personální akvizice, v rámci které Apple najal právničku Lisu Ellman zaměřenou na letecké právo. Ta bude za Apple lobbovat ve Washingtonu.

Právnička působí v kanceláři Hogan Lovells a mimo jiné založila asociaci Commercial Drone Alliance, která se snaží prosazovat komerční využívání dronů. Lobbistkou Applu se Lisa Ellman stala v prosinci. Angažmá této ženy samozřejmě hned neznamená, že Apple chystá vlastní vstup na trh s drony. Stále oblíbenější lehké létající stroje jsou ale pro Applu důležité například proto, že je firma již od roku 2016 využívá při získávání mapových podkladů pro Apple Mapy.

Drony dle Applu v rámci mapování dokáží rozpoznávat dopravní značky, mapovat změny na silnicích či zaznamenávat probíhající stavby a opravy silnic. Zapomenout nelze ani na to, že Cookova firma ve svých Apple Storech rovněž prodává populární drony společnosti DJI. A kdo ví, třeba má Apple své plány i na poli malých létajících aut, která by podle řady firem do budoucna mohly být odpovědí na neudržitelnou dopravní situaci ve městech.

V zájmu Applu tedy určitě není, aby vstoupila v platnost legislativa, která by malé a lehké létající stroje svazovala, a právě o to se má postarat Lisa Ellman. Nechme se tedy překvapit, co se bude v následujících letech nad našimi hlavami dít.

Komentáře