Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Rychlovka jménem iPod. Od prvního nápadu po finální produkt uběhlo pouhých 10 měsíců

Někteří přirovnávají iPod k produktu, díky němž se Apple dostal do mainstreamových vod. Někteří jej naopak berou jako zařízení, které nastartovalo „moderní“ Apple. Ať už je to jakkoliv, nelze iPodu upřít to, že spolu s platformou iTunes změnil celý hudební průmysl a nastavil zcela novou laťku toho, jak lidé poslouchají a kupují hudbu.

Už několik let je však iPod za svým zenitem a byť Apple stále živí iPod touch, nejedná se o žádný vlajkový produkt, nýbrž doplněk pro nejvěrnějších fanoušky těchto kultovních multimediálních přehrávačů (a dost možná i hráče her). Stále je však fascinující pohledět na to, jak první verze iPodu vůbec vznikla.

Jak je známo, ústřední postavou vývoje iPodu byl Tony Fadell, který do firmy přišel v roce 2001 jako konzultant pro tehdy utajovaný projekt P68 Dulcimer. V rámci něho se řešila otázka možného hudebního přehrávače, nad nímž Apple přemýšlel od akvizice firmy SoundJam, která vyvíjela hudební software.

Tony Fadell (Foto: Web Summit / Flickr)

Projekt však neměl žádný rámec a během prvních lednových týdnů roku 2001 nešlo mluvit o žádných konkrétnějších obrysech nového produktu. Šlo pouze o obyčejný nástřel. Nebyl k tomu žádný tým, neexistovaly prototypy, dokonce chyběly i jakékoliv designové podklady. Byla však vzdálená vize, což bylo hlavní.

Právě na tento průběh se Fadell zaměřil v tweetu pro zakladatele online platební služby Stripe Patricka Collinsona, který po „otci iPodu“ chtěl rychlý sled událostí, jak vývoj jablečného přehrávače probíhal. A Fadell mu dal velmi stručnou, byť nesmírně působivou odpověď, kterou odkryl, že vznik iPodu trval necelých deset měsíců.

Březnová zelená od Steva

Pro iPod se stal zlomovým měsícem březen téhož roku. Tehdy Fadell dorazil za Stevem Jobsem, zda se mu myšlenka multimediálního přehrávače líbí. Jobsovi se plán zamlouval, což bylo vcelku očekávané, protože on sám měl nad něčím takovým také přemýšlet. Třetí březnový týden roku 2001 tedy iPod dostal zelenou.

Hned první iPod představil legendární ovládací prvek click wheel

Následující měsíc obdržel Fadell od Applu smlouvu na plný pracovní úvazek a až v dubnu se projekt začal pořádně rozjíždět. Tentýž měsíc se Fadell snažil najít vhodného asijského výrobce, což se mu podařilo. V květnu najal vůbec prvního zaměstnance do svého týmu, aby po zhruba šesti měsících Apple iPod představil.

I když Fadell není konkrétní, co se dělo mezi květnem a říjnem, lze očekávat, že se aktivně pracovalo na designech, navrhovaly se prototypy a řešilo se funkční uživatelské rozhraní, které by mělo potenciál změnit konzumaci hudby. V listopadu se pak iPody začaly odesílat prvním zákazníkům a Apple vstoupil do nové éry.

V dnešní době by nic takového tímto tempem nevzniklo. Je nutné mít na paměti, že na přelomu tisíciletí technologie nebyly ještě tolik komplexní a práce tak mohla být „jednodušší“. Nyní Apple plánuje nové produkty až s tříletým předstihem (někdy i mnohem déle) a pracují na nich velké týmy. Rok 2001 byl ovšem jiný.

Komentáře