Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Šest let podpory. Nové iOS 14 má být dostupné i na iPhonu 6s a modelu SE
Jednou z hlavních novinek iOS 13 byl Dark Mode

Výběr mezi telefonem s iOS a Androidem je ve většině ohledů jen otázkou osobních preferencí, v jednom ale zařízení s operačním systémem Googlu ani dnes zkrátka nejsou schopny Applu konkurovat. Když si člověk koupí iPhone, který se stále oficiálně prodává, může si být stoprocentně jistý, že minimálně pár let bude mít plnou softwarovou podporu. Stávající majitelé iPhonů 6s a novějších by se přitom podle dostupných informací měli dočkat i příštího iOS 14.

Prodeje iPhonů v poslední době příliš nerostou a naopak spíše stagnují nebo klesají, což je z hlediska uživatelů vlastně dobrá zpráva. Důvodem tohoto fenoménu je totiž z velké části paradoxně kvalita zařízení, které není třeba tak často měnit za novější model. Ty mají vždy lepší fotoaparát a oproti stárnoucímu telefonu lepší výdrž baterie, mnoho dalších zásadních novinek ale průměrně náročnému člověku nenabídnou.

Apple tento trend v zájmu udržení si loajality zákazníků sám podporuje, když poskytuje alespoň některé nové schopnosti operačního systému i starším modelům. Už několik let pak platí, že novou velkou verzi iOS vždy dostanou nejnovější iPhony a naopak ji nedostanou ty nejstarší, které byly dosud podporovány.  Průměrně to znamená, že je telefon podporován kolem pěti let s výjímkou iPhonu 5S, který se dočkal téměř šesti.

iPhone SE byl designem také prakticky k nerozeznání od staršího 5S

Podle francouzského webu iPhoneSoft.fr by se téhož privilegia mohly dočkat také iPhony SE, 6s a 6s Plus. Na druhou stranu budou minulosti konečně odevzdány iPad Air 2 z roku 2014 a mini 4 z roku 2015. iOS 14 bude představeno teprve v červnu na WWDC, je tedy otázkou, nakolik lze těmto zvěstem věřit, iPhoneSoft se ale trefil i v předchozích letech. Opět je třeba připomenout také případ iPhonu 5s.

Vzhledem k tomu, že Apple se postupně čím dál více přeorientovává na služby, dává dobrý smysl, aby je zpřístupňoval co největšímu množství uživatelů. To s sebou automaticky nese silnou motivaci podporovat co nejvíce starších zařízení, protože není zaručeno, že stávající majitel iPhonu si jako další koupí telefon od stejného výrobce. iOS 14 pro iPhone SE by navíc opět potvrdilo, že pro Apple jsou stejně důležití uživatelé „levnějších“ zařízení, i když to znamená speciálně pro ně udržovat kompatibilitu systému s malým displejem.

iOS 14 by tak mohlo být dostupné pro: iPod Touch 7. generace, iPhone SE, iPhone 6S/6S Plus, iPhone 7/7 Plus, iPhone 8/8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS/XS Max, iPhone 11/11 Pro/11 Pro Max

iPadOS „14“ by pak šlo nainstalovat na: iPad 5., 6., a 7. generace, iPad mini 5. generace, iPad Air 3. generace a všechny iPady Pro

Komentáře