Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Soukromí předmětem politického boje. Donald Trump a FBI opět tlačí na Apple kvůli odemčení iPhonů

O zásadách Applu v otázce ochrany soukromí uživatelů se hovoří velmi často a pozornosti samozřejmě neunikly ani nové informace o skenování fotografií uživatelů pro odhalování zneužívání dětí, které pohádku o neprůstřelném soukromí tak trochu boří. Nyní se ovšem Apple opět dostává do křížku s autoritami a velmi ostře mu pohrozil sám prezident Spojených států Donald Trump.

Podobně jako kdysi v případě vraha ze San Bernardina, i tentokrát se spor mezi Applem a americkými autoritami točí okolo odemčení iPhonů osob napojených na teroristickou činnost, přičemž i tentokrát telefony patří lidem spojeným s vražednou střelbou. FBI i Trump po Applu požadují odemknout dva iPhony pachatelů spojených se střelbou na námořní základně Pensacola na Floridě, ke které došlo minulý měsíc.

Trump se do Applu opírá na Twitteru a nešetří hněvem ani kapitálkami. V tweetu navíc zdůrazňuje, že americká vláda firmě neustále pomáhá na poli obchodu a Apple přesto odmítá odemknout telefony využívané vrahy, drogovými dealery či dalšími kriminálními živly. Podobně se na adresu Applu vyjádřil i státní zástupce William Barr, podle které Apple neposkytuje FBI potřebnou asistenci.

To ovšem firma Tima Cooka popírá a trvá na tom, že spolupracovat rozhodně neodmítá a vrahy nechrání. Apple prý FBI předal informace o účtech obou uživatelů a vyšetřovatelům poskytl množství dat z iCloudu obou podezřelých. Na všechny požadavky prý reagoval v řádu hodin. Apple rovněž namítá, že ještě před několika dny byla FBI s nabytými důkazy spokojena a až 6. ledna, tedy měsíc po útoku, začala požadovat další asistenci.

Onou další asistencí má být právě odemčení iPhonů, přičemž zde se dostáváme ke stejnému problému jako na přelomu let 2015 a 2016 v případu San Bernardino. Apple tvrdí, že nemá žádný způsob, jak uzamčený telefon odemknout. Pokud by toho firma chtěla docílit, musela by v systému vytvořit zadní vrátka, což by znamenalo nebezpečí pro miliony uživatelů po celém světě.

Problém pro Apple je, že veřejné mínění v této věci není tak úplně na jeho straně. Veřejnost se v rámci anket v době případu ze San Bernardina vyjádřila, že Apple měl naplnit požadavky FBI, ačkoli chápali, že to může znamenat nižší zabezpečení pro jejich vlastní telefony a data v nich. Právě na tyto nálady ve společnosti Trump spoléhá a v již zmíněném tweetu na Apple apeluje, aby OKAMŽITĚ pomohl své skvělé zemi.

Tim Cook, ředitel Applu

Okolo San Bernardina propukl i soudní spor. Ten se ale pro federální vládu stal debaklem, protože se ukázalo, že FBI ve skutečnosti Apple k odemčení telefonu nepotřebovala. Vyšetřovatelé totiž sami zjistili, jaké je heslo k iPhonu, a podařilo se jim rovněž navázat spolupráci s externí firmou, která byla schopna telefon dešifrovat.

Nyní se prý Apple připravuje na další soudní bitvu, ve které bude Cookova firma chtít obhájit svůj přístup a odvrátit povinnost vyvíjet „děravá“ zařízení. Interně ovšem v Applu údajně panuje rozčarování, proč FBI trvá na asistenci Applu a zbytečně čeří vodu, když by vyšetřovatelé s pomocí nezávislého subjektu telefon dokázali snadno odemknout.

V tomto konkrétním případě se totiž jedná o iPhony 5 a 7, tedy poměrně staré iPhony, jejichž zabezpečení již bylo hackery prolomeno. iPhone 5 má dokonce stejný hardware jako telefon střelce ze San Bernardina, kterým byl před lety iPhone 5c, a FBI by tak pro prolomení šifrování mohla využít dokonce stejnou firmu jako tehdy. Tou byla izraelská společnost Cellebrite. Je navíc známo, že existuje speciální hardware s názvem GrayShift, který dokáže starší iPhony odemknout. Jedná se o černou krabičku, která se dá pořídit za zhruba 20 000 dolarů.

Vypadá to tedy, že FBI tento případ využívá jen jako další nástroj, jak na Apple vyvinout patřičný tlak a donutit jej k tomu, aby přistoupil k plné kooperaci při přístupu k datům v iPhonech.

V případu tedy podle všeho nejde o tyto konkrétní dva iPhony, do kterých se vyšetřovatelé nejspíš snadnou dostanou, ale o politický boj s cílem protlačit do legislativy zákon, který by si po firmách, jako je Apple, vynutil implementaci zadních vrátek do hardware i softwaru. To Apple rozhodně nebude chtít dopustit. Cookova firma totiž ví, že zadní vrátka nikdy nemohou sloužit ke vpuštění jen „těch hodných“.

Komentáře