Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Výrobce doplňků pro tracking věcí Tile obviňuje Apple z monopolních praktik. Svědčil před americkým Kongresem
Tim Cook (Foto: FORTUNE Global Forum / Flickr)

V roce 2010 Apple představil zajímavou funkci Najít iPhone, která v současnosti v rámci nové aplikace Najít dokáže na mapě zobrazit polohu všech zařízení spojených s daným Apple ID. Do budoucna se tuto funkcionalitu chystá rozšířit na potenciálně jakýkoliv objekt pomocí malých zařízení, takzvaných AirTags. V zásadě totéž už nějakou dobu nabízí firma Tile, která se s Applem nyní začala soudit kvůli údajným monopolním praktikám.

AirPods se staly pro mnohé nečekaným hitem. I když jsou ve srovnání s ostatními produkty firmy jen relativně levným příslušenstvím, vydělávají miliardy dolarů za čtvrtletí. Dalším malým, avšak potenciálně velmi zajímavým doplňkem by se mohly stát AirTags, jejichž příchod se očekává už od října minulého roku. Jednoduché zařízení velikosti klíčenky by šlo připevnit téměř na jakoukoliv věc a získat tak přehled o její poloze v nedávno přepracované aplikaci na iOS a macOS Najít. 

Podobný produkt nicméně nabízí firma Tile, která ho na trhu představila jako první. Svou aplikaci pro sledování „otagovaných“ věcí samozřejmě má také na iOS, paralelně se zprávami o zájmu Applu o podobný doplněk se však začala potýkat s problémy. Firma tedy výrobce iPhonu oficiálně zažalovala a včera začala první slyšení před americkým Kongresem kvůli podezřením na monopolní praktiky Applu. Jsou přitom součástí většího sporu mezi několika menšími firmami a technologickými giganty Applem, Googlem a Amazonem.

Jak ve svých tweetech popsal redaktor The Verge Nilay Patel, který byl přítomný na slyšení, argumenty viceprezidentky Tile Kirsten Daru se týkají problematického fungování iOS i velmi podezřelých kroků Applu vůči její firmě. „Loni v dubnu se objevily zprávy, že Apple chystá konkurenční zařízení… Nedlouho po tom nám řekl, že nás vyřazují ze svých obchodů,“ řekla Daru. Tile navíc nedostal přístup k novým UWB čipům v iPhonech 11 a 11 Pro, které dokážou rychle a velmi přesně lokalizovat blízko položené objekty.

Další kritika Daru se týkala přímo chování iOS, které však není příliš odlišné než v době, kdy Apple na AirTags nejspíš nepracoval. Například nově samostatnou aplikaci Najít z iPhonu nelze smazat, zatímco aplikaci Tile ano (stejně jako všechny ostatní aplikace třetích stran). Na druhou stranu funkce Najít iPhone bývala přímo součástí systémového nastavení a i nyní je spojena s Apple ID uživatele, její nesmazatelnost tedy dává dobrý smysl.

Modely od Tile

Pádnějším argumentem je snadná dostupnost nastavení funkce Najít, která se nabízí hned při prvním spuštění iPhonu. Nastavení Tile je naproti tomu pohřbené hluboko v Nastavení. Zde Daru odkazuje na nedávnou změnu v nastavení polohovacích služeb, kdy Apple aplikacím zakázal nabízet možnost je povolit permanentně přímo při spuštění aplikace. Tato volba je dostupná pouze v sekci systémového nastavení pro příslušnou aplikaci. Tile pochopitelně permanentní přístup k polohovacím službám vyžaduje, jinak jeho „tagy“ nemohou správně fungovat.

Daru svoji argumentaci v obecnější rovině shrnula slovy: „Apple se chová jako vrátný pro aplikace a technologie způsobem, který zvýhodňuje jeho vlastní řešení. Můžete být tím nejlepším fotbalovým týmem, ale hrajete proti týmu, který vlastní hřiště, míč a ligu a kdykoliv může měnit pravidla.“ 

Apple na tato obvinění poměrně rychle reagoval krátkým oficiálním vyjádřením, které se podařilo získat Kifu Leswingovi z televize CNBC. Vůbec v něm nekomentoval záležitosti spojené přímo s firmou Tile. Místo toho zdůraznil, že App Store vznikl jako platforma pro poskytování skvělých a bezpečných aplikací uživatelům a firma neustále pracuje s vývojáři na tom, aby co nejlépe chránila soukromí uživatelů a zároveň ty nejlepší nástroje pro vznik aplikací a zařízení.

Na Apple kvůli údajným monopolním praktikám v loňském roce podalo oficiální stížnost Spotify, podle něhož společnost nastavuje pravidla a fungování App Storu tak, aby zvýhodňoval jeho vlastní produkty. V důsledku toho bylo započato vyšetřování Applu, jehož výsledky zatím nejsou známy. Například americká kandidátka na prezidenta Elisabeth Warren nicméně prohlásila, že by usilovala o oddělení App Storu do samostatné firmy, aby se tak možnosti podobných problémů předešlo.

Komentáře