Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Zminimalizujeme těžbu minerálů, plánuje Apple. Jde na to přes schopnou recyklační robotku Daisy, která rozkládá iPhony

Apple bere ochranu životního prostředí jako naprostou prioritu, která se poslední roky čím dál více projevuje do jeho působení na trhu. Vedle toho, že jeho budovy včetně velkolepého ústředí Apple Park fungují na energii z obnovitelných zdrojů, značnou roli v celé zelené iniciativě hraje i stoprocentně recyklovaný hliník, jenž je používán například v aktuálním MacBooku Air. To ovšem nejsou jediné kroky, díky nimž chce Apple pomáhat s bojem proti znečišťování planety.

Pokud dojde na efektivní recyklace, k níž ostatně vyzývá i své zákazníky prostřednictvím programu v podobě odnesení použitého zařízení do prodejen, nelze opomenout ani Daisy, respektive robotickou ruku z jablečných dílen, která se specializuje na rozkládání použitých iPhonů. Okolo ní se vedou poměrně výživné debaty, protože se jedná o řešení, které funguje zcela samostatně a Apple okolo něj staví velkou část svého recyklačního programu.

Apple staré produkty rozebírá a materiály z nich recykluje a znovu používá (Foto: Apple)

Ta funguje od roku 2018 a za necelé dva roky se dokázala posunout svou efektivitu z původních devíti iPhonů, které Daisy dokázala za jednu hodinu rozložit na samostatné materiály, na úctyhodných dvě stě. Díky této rychlosti pak robotická paže zvládne rozložit až 1,2 milionu iPhonů ročně, což už je velmi solidní číslo, které přispívá k počtu zhruba 7,8 milionu repasovaných zařízeních od Applu za rok 2018. A tyto počty se jen zvyšují.

Důraz na omezení těžby minerálů

Celý ekologický přístup k životnímu prostřední ze strany společnosti z kalifornského Cupertina má však ještě jeden návazný cíl, a sice snahu o maximální omezení těžby materiálů a minerálů, která se ve velkém děje především v afrických zemích. V ideálním světě by tak Apple nechtěl těžbu vůbec podporovat – potřebné minerály by totiž získával z recyklace pod taktovkou Daisy a nevystavoval by planetu a pracovníky v těžebním průmyslu žádnému nebezpečí.

Lisa Jackson, VP Applu pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy (Foto: TechCrunch)

Právě na tento plán se zaměřila senior viceprezidentka životního prostředí, politiky a sociálních iniciativ Lisa Jackson v rozhovoru pro agenturu Reuters. V něm poskytla nejen vhled do toho, jak Daisy v praxi (respektive v továrně v texaském Austinu) funguje, ale také možnou spolupráci s ostatními firmami, kterým by „robotku“ licencovala.

Především pak výrobcům elektromobilů, kteří jsou závislí na kobaltu, jež se využívá pro výrobu baterií. Sama ale přiznává, že těžení nových materiálů bude vzhledem k rostoucí poptávky po elektronice stále vyžadováno.

Co se týče základního recyklačního procesu Daisy, vše funguje na procesu o čtyřech krocích. Nejprve se má pomocí vzduchové trysky o teplotě -80 °C vyjmout baterie, následuje rozebrání všech šroubků a modulů včetně „haptiky“, díky níž iPhone dokáže vibrovat.

Všechny komponenty jsou poté posílány příslušným firmám, kteří z nich zpětným extrahováním vytvoří původní minerály. Zda se však dá tento proces aplikovat v mnohonásobně větším měřítku, to je otázka.

Lidé z iFixitu, jež se zabývají rozebíráním elektroniky, tvrdí, že toto přesvědčení není možné zcela stoprocentně naplnit. Nelze získat zpět všechny minerály, z nichž by se další produkty vyráběly. Na druhou stranu ale může tento tah alespoň částečně přispět ke zlepšení podmínek. Na podobné bázi pak funguje i robot Liam.

Komentáře