Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple míří do Irska, kde se postará o největší produkci v dějinách země. Natočí tam adaptaci Nadace od Asimova

Už je to více než čtyři měsíce, co je v provozu Apple TV+, a nutno říct, že i přes prvotní obavy z možné diváckého nezájmu se těší poměrně solidní oblibě. Mohou za to především seriály jako See, For All Mankind nebo The Morning Show, který nedávno vyhrál prestižní SAG Award za herecký výkon Jennifer Aniston. Apple však pouze na těchto titulech nestaví – průběžně spouští další (jako například Little America) a díky tomu na domácím trhu čítá více než polovinu předplatitelů co Netflix.

Diváci, kteří si Apple TV+ předplácí (potažmo čerpají bezplatné roční verze díky zakoupení nového zařízení), ovšem chtějí víc. Pokud chce Apple TV+ být skutečným konkurentem zaběhlých streamovacích služeb jako Hulu, HBO GO nebo právě Netflix, musí přidávat obsah v mnohem rychlejším tempu, aniž by ubýval na kvalitě produkce a dobré příběhové lince. Jedním z „velkolepějších“ seriálových titulů se má i Foundation, o němž se mluví již od roku 2018.

Prakticky má jít o seriálovou adaptaci kultovní knižní ságy Nadace (v angličtině Foundation) od spisovatele Isaaca Asimova, která zasahuje do oblasti vesmírného science fiction. Už se delší dobu vědělo, že Apple sjedná rovnou celou sérii o deseti epizodách a následně se rozhodně, zda bude ve financování seriálu pokračovat. Pro produkci pak najal společnost Skydance Productions, přičemž do tvůrčího sedla posadil spoluautora hitu Temný rytíř Davida S. Goyera.

Dlouho se však o této plánované novince nemluvilo a přednost dostaly jiné tituly, které se Applu zatím vesměs vyplácí. Nyní se však na povrch dostávají další konkrétnější informace tohoto dost možná epického díla a ví se, že seriálová adaptace Nadace vznikne přímo v Irsku, respektive v masivních prostorách filmového studia Troy Studios. A to už něco znamená, především v kontextu toho, že se v Irsku (konkrétně v Titanic Studios v Belfastu) točil i fenomén Hra o trůny.

Největší produkce v dějinách Irska

O Applu se ví, že není troškař, když přijde na plány, které pro vedení firmy a jednotlivých divizí dávají smysl. Nový seriál tedy pojme velkolepě a spolu se Skydance Productions a ostatními partnery se postará o to, aby produkce Nadace byla vůbec největší v dějinách Irska. Podle všeho k tomuto seriálu vytvoří dalších až pět set pracovních pozic a nasadí tomu obrovský rozpočet, který by mohl být největší, co se týče seriálového portfolia cupertinské společnosti.

Chystá se tedy velká věc, pomocí které se bude chtít Apple postarat o minimálně stejný hit, jakým bylo dílo Hra o trůny od HBO. Zatím se však neví, o co v novince půjde. Knižní Nadace obecně pojednává o lidstvu ve více než dvacet tisíc let vzdálené budoucnosti, které osídlí celou Galaxii a vytvoří říši, která bude sjednocovat všechny lidmi obydlené planety. Je tedy zřejmé, že na tomto základním kamenu bude postaveno i televizní pojetí.

Isaac Asimov

Je ovšem otázkou, do jaké míry bude děj inspirovaný ikonickou knižní předlohou. Na konkrétnější informaci se tedy nejspíše budeme muset nějaký čas počkat. Natáčení by dle Screen Ireland mělo začít ještě ke konci roku, tudíž je možné, že se nějaké bližší střípky do té doby objeví.

Komentáře