Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Bezpečně a zdarma. Oblíbený firewall Lockdown od zakladatele startupu Duet Display zamířil na macOS
Foto: Aleš Nešetřil

Vzhledem k tomu, že i mezi běžnou veřejností roste povědomí o možném nebezpečí, které představují konkrétní internetové služby z hlediska krádeže a zneužívání dat k vlastním (mnohdy i silně kontroverzním) účelům, začínají se více skloňovat platformy, díky nimž by měla být zajištěna větší ochrana. Takových firewallů je na trhu celá řada, ovšem jen málokterý slibuje dobrou funkčnost v bezplatné verzi.

Byť je dnes zcela normální, že se za kvalitu platí, stále se vyskytují služby, které fungují spolehlivě a jsou nabízeny uživatelům zdarma. To se týká i platforem pro uživatelskou bezpečnost, přičemž aplikace Lockdown je jednou z nich. Stojí za ní zakladatel úspěšného startupu Duet Display Rahul Dewan, který se zaměřuje na propojení iPadu s Macem za účelem rychlého zrcadlení zobrazovaného obsahu.

Lockdown funguje na jednoduchém principu, a sice blokování trackovacích služeb na internetu, analytických platforem, reklam a dalších digitálních prvků, které se zaměřují na sbírání uživatelských dat. Dosud však byla aplikace dostupná pouze na iOS, kde měla zachytit přes miliardu všemožných trackerů, což patří mezi klíčový úspěch celé služby. Nyní se rozšiřuje dále, a to konkrétně na macOS.

Na Mac App Storu je nyní zdarma ke stažení plnohodnotná verze open source aplikace Lockdown a přináší několik customizovatelných funkcí, díky nimž si uživatelé mohou vyladit, kdo je může „sledovat“ a kdo ne. Hned po instalaci v horní liště na macOS se objeví malá ikona zámku, ze které se následně objeví uživatelské rozhraní. To skrývá jak aktivaci firewallu, tak VPN, což je však podmíněné přihlášením a není zdarma.

V rámci firewallu je možné si nastavit webové stránky, které budou blokovány, přičemž lze využít již přednastaveného seznamu, kteří tvůrci považuji za „nejnebezpečnější“. K dispozici je i takzvaný view log, jež slouží jako výpis záznamů zachycených během blokování. Důležitou složkou aplikace Lockdown je i záruka, že nespolupracuje s žádnými servery třetích stran, čímž může zaručit, že veškerá data zůstanou uložena v daném zařízení.

Komentáře