Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Dokáží Apple Watch snížit riziko mrtvice? Apple začíná pracovat na nové studii s gigantem Johnson & Johnson
CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Apple dlouhodobě ukazuje, že ze svých hodinek Apple Watch nechce mít jen chytrý zobrazovač notifikací a měřič sportovních výkonů, ale také plnohodnotnou zdravotní pomůcku. Tento statut ostatně hodinkám díky jejich schopnosti měřit EKG přiřkly i americké úřady a například v České republice uznává Apple Watch jako legitimní pomůcku na měření EKG i například zdravotní pojišťovna OZP, která na hodinky z tohoto důvodu svým pojištěncům přispívá.

Apple ale nekončí u pouhého zobrazení křivky EKG uživateli. Cupertinská firma se pravidelně zapojuje do zdravotnických studií. Výzkumníci díky Apple Watch a jejich rozšíření mezi obyvateli snadno získávají takové množství dat, o kterém se jim dříve ani nesnilo. Toho si je vědom i americký gigant Johnson & Johnson, který nyní s Applem startuje novou studii, jejímž cílem je snižovat riziko mrtvice.

Foto: MacRumors

Nová studie Apple a Johnson & Johnson je pojmenována Heartline Study a výzkumníci se v rámci ní budou snažit přijít na to, jak snížit riziko cévní mozkové příhody, neboli mozkové mrtvice. V rámci studie budou využívána data měřená iPhonem a hodinkami, které jsou kromě aktivity schopny měřit i tep či EKG.

Výzkum je zaměřen na jedince nad 65 let věku a jeho hlavním cílem je zjistit, zda technologie jako Apple Watch dokáží snižovat riziko mrtvice. Apple Watch totiž kromě samotného měření a zobrazování dat dokáží také upozornit uživatele na riziko atriální fibrilace, což je jedna z nejčastějších příčin mrtvice. Největším problémem u atriální fibrilace je přitom to, že je ji kvůli absenci viditelných symptomů velmi těžké diagnostikovat.

Ačkoli Apple Watch samozřejmě nejsou náhradou lékařského vyšetření, jejich spolehlivost z hlediska detekce srdeční arytmie potvrdila i studie, kterou Apple mezi lety 2017 a 2019 realizoval ve spolupráci se Stanfordskou univerzitou. Nakonec se jí zúčastnilo 400 tisíc uživatelů Apple Watch a stala se tak největší svého druhu v historii.

Nová studie Applu a Johnson & Johnson má tedy přijít na to, zda včasně odhalené atriální fibrilace může přispět k významnějšímu snižování rizika mozkové mrtvice v populaci. Právě mozková příhoda je totiž po celém světě jednou ze tří nejčastějších příčin úmrtí.

Ze zapojení tak významného hráče z oblasti zdravotnictví, jakým je Johnson & Johnson, má přirozeně radost i Apple: „Technologie Applu mají skrze iPhone a Apple Watch významný dopad na vědecký výzkum, a to s maximálním důrazem na to, aby soukromí bylo středobodem uživatelské zkušenosti. Studie Heartline Study pomůže lépe porozumět tomu, jak mohou naše technologie a věda přispět ke zdraví lidí, a to včetně snížení rizika mrtvice,“ komentoval studii Myoung Cha, který má v Applu na starosti strategické zdravotnické iniciativy.

Komentáře