Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Kdo chce kam? Oblíbené Google Mapy slaví 15 let, Apple je musí i na iOS stále dohánět
Google Earth Mapy zobrazuje ve formě 3D modelů a satelitních snímků

Když jdeme někam, kde jsme ještě nebyli a neradi se spoléháme na rady kolemjdoucích, je naprosto banální a samozřejmé podívat se na mapu na telefonu, která nás s přesným určením naší polohy a směru navede. Cestu k tomuto bodu v zásadě započaly Google Mapy před patnácti lety, které tak nyní slaví významné výročí. To s sebou přináší i několik zajímavých aktualizací.

Google mapy byly spuštěny 8. února roku 2005. Fungovaly zjednodušená verze GPS navigací, která prostě zobrazila možnou trasu mezi dvěma vybranými body a navíc umožňovala mapu jen prohlížet. Pokrytí tehdy bylo poměrně mizerné, nejspíš podstatně horší než když Apple spustil své vlastní mapy. Pointou nicméně samozřejmě bylo prvenství následované rapidním rozvojem.

V tomtéž roce bylo představeno Google Earth, satelitní snímky v pozdějších letech dostupné rovnou ve formě virtuálního modelu celé zeměkoule. V následujících pár letech se poprvé objevily funkce jako informace o dopravě a Street View a v roce 2008 se mapy od Googlu staly standardní mapovou aplikací v iOS zařízeních.

Takto vypadaly Google mapy při spuštění v roce 2005 (Foto: Google)

I když je v roce 2012 Apple nahradil vlastním řešením, stále si mezi uživateli iPhonů a iPadu udržují silnou uživatelskou základnu vycházející mimo jiné z jejich pokročilejšího pokrytí v mnoha oblastech. Například obdoba Street View se mapách od Applu objevila až loni, na její rozšíření odpovídající Googlu si tak budeme muset několik let počkat.

V současnosti Google Mapy použije přes miliarda lidí po celém světě každý měsíc. Nabízejí přitom mnohem více než jen široké možnosti navigace. Hodiny lze strávit procházením dalekých koutů země a létat nad městy s budovami renderovanými jako 3D modely. Na YouTube se nacházejí tisíce videí zachycujících zajímavosti ze Street View a zajímavá místa, která si tímto způsobem prohlédnout.

K oslavám patnáctého výročí si Google připravil několik novinek pro desktopovou verzi i iOS aplikaci. Záložka Prozkoumat nabídne zajímavá místa v blízkém okolí, od restaurací přes památky, zábavní parky až po muzea a přírodní parky. Druhá záložka Dojíždění vždy informuje o možných nejkratších a nejrychlejších trasách s časy podle aktuálních dopravních informací. Zvolit přitom lze většinu očekávaných způsobů dopravy.

Současná podoba Google map na iOS

Další záložka Pro vás se snaží podle vložených preferencí přesněji nabízet, co zajímavého lze v blízkém okolí i v jakémkoliv jiném zvoleném místě dělat. Objevila se také komplexně zpracovaná sekce Vaše příspěvky umožňující přidávat recenze a fotografie míst a také mnohem specifičtější informace k nim, známé často pouze místním obyvatelům. Poslední novou zajímavostí jsou pak novinky sledující, co se v komunitě používající Google Mapy děje.

Komentáře